14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: октомври 12, 2017

Може ли понеделникот да ви биде најпродуктивен ден од неделата? Еве како!

Понеделниците не мора да бидат најлошите и најтешките денови од неделата. Всушност, понеделникот треба да биде денот кој ќе го означи почетокот на една...
video

Полицајците во Дубаи ќе добијат летачки моторцикли

Полицијата во Dубаи објави дека нивните службеници ќе користат нов вид превоз - нешто помеѓу дрон и моторцикл. Моторциклите се развиени во соработка со...

Хрватска се подготвува за воведување на еврото

Хрватската народна банка веќе подготви стратегија за воведување на еврото како валута, а истата содржи анализа на користа и можните ризици од влегувањето во...

За месечна претплата од 2.000 долари секој ќе може да вози Porѕche

Porsche ќе воведе претплата за корисниците што ќе им овозможи пристап до повеќе спортски автомобили и теренци. Претплатата ќе изнесува 2.000 долари месечно. Таканаречениот...

Оксфорд до 2035 година ќе стане првата зона без емисија на штетни гасови во...

Окфорд ќе ги забрани возилата на бензин и нафта од центарот на градот до 2035 година и тоа веројатно ќе стане првата зона без...

IKEA лансираше линија мебел за домашни миленици

Шведскиот гигант IKEA креираше линија мебел за домшани миленици наречена LURVIG и е наменета за највлакнестите членови на семејството. Мебелот беше дизајниран во консултација...

Денеска во Берлин се презентираше реална употреба на 5G технологијата!

Денеска во Берлин се случи технолошка револуција. Пред новинари од цела Европа и пред технолошката јавност беше презентирана новата 5G технологија во реална средина, а...

Риека доби паметни автобуски станици

Паметните автобуски станици се поставени близу познатиот облакодер во Риека, а поради футуристичкиот изглед, веднаш беа забележани од јавноста во Риека. Станува збор за пилот...

Научници го остварија првиот квантен видеоповик во светот

Истражувачи од Кинеската академија за наука и Австриската академија на науки го реализираа првиот квантен видеоповик со помош на сателитот Micius, кој беше лансиран...

Шведска отвори трговски центар само за рециклирани производи

Во шведскиот град Ескилстуна, на 100 километри од Стокхолм, луѓето се туркаат за да влезат во трговскиот центар ReTuna Återbruksgalleria, каде што сите производи...

НАЈПОПУЛАРНИ