18.8 C
Skopje
среда, октомври 16, 2019

Дневни Архиви: јануари 4, 2018

15 дигитални алатки и апликации за да ја почнете 2018 година на вистински начин...

Од симнување вишок килограми до штедење пари, многумина решија да сменат некои работи во новата година. Но, доколку сте некој кој има проблем со...

Седум трендови кои може да се очекуваат на претстојниот саем за потрошувачка електроника CES...

Со новата година доаѓа и нова технологија, но постепено. Најголемиот саем за потрошувачка електроника во светот, CES, почнува за некој ден, а првите официјални...

Новите пива на данската пиварница Carlsberg ќе ги прави робот

Данскиот пиварски гигант Carlsberg инвестираше 4 милиони долари во систем на вештачка интелигенција кој од јануари годинава ќе помогне за далеку побрз развој на...
video

Првите уметнички торти во светот испечатени со 3Д принтер

Украинката Динара Каско е светски познат кулинар и мајстор за правење торти. Таа, всушност, била архитект пред да се префрли на правење десерти, па...

Дигиталните медиуми ја надминаа телевизијата во приходи од огласување во 2017

Во 2017 година брзорастечкото огласување на Интернет за прв пат успеа да генерира повеќе приходи отколку традиционално најсилниот медиум - телевизијата. Според податоците на истражувачката...

Над 1,8 милиони платежни картички се користат во Македонија

Над 1,8 милиони платежни картички користат граѓаните во Македонија. Најголем дел од корисниците се физички лица, а од брендовите најзастепен е Виза. Податоците на Народната...

Чоколадото ќе исчезне за 40 години?!

Експерти предупредуваат дека наредните 40 години светот ќе остане без чоколадo бидејќи на билката какао и се заканува исчезнување поради глобалното затоплување, пишува британскиот...

Седум трендови во дигиталниот маркетинг во Македонија

На покана од ИТ.мк, Здружението за интерактивно огласување ИАБ Македонија, издвојува неколку топ трендови во дигиталниот маркетинг кои не очекуваат во наредната година и за...

Холандска компанија ги направи првите 3Д печатени подови во светот

Еве една примена на 3Д печатењето која веројатно ќе биде покорисна за најголем дел од луѓето отколку 3Д печатените пиштоли и резервните делови Холандската компанија...

Биткоин слави 9-ти роденден

Пред точно девет години, на 3. јануари 2009 година, беше „ископан“ првиот блок во биткоин блокчеинот. Овој блок е наречен блокот на генезата, содржи...

НАЈПОПУЛАРНИ