9 C
Skopje
четврток, ноември 14, 2019

Дневни Архиви: јануари 8, 2018

Бил Гејтс откри кои иновации ќе го променат светот

Еден од најбогатите луѓе во светот и основачот на “Мајкрософт”, Бил Гејтс, откри шест иновации што, според него, може да го променат човештвото. Поголемиот...

Паметни влошки за чевли кои ќе ве предупредат кога сте изморени

Пред две години на CES 2016 компанијата Zhor Tech претстави паметни чевли кои можат да се обујат на нога со едноставно притискање на виртуелно...

Tio of the Week- Набрзинка

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Триглав советува: Што да направите ако автомобилот Ви заглави во снег?

Деновиве сме сведоци на студено време и обилни врнежи на снег, кои дополнително ги отежнуваат условите во сообраќајот. Во продолжение Триглав Осигурување ви нуди...

Јавниот превоз во Скопје повторно бесплатен како мерка против загадувањето

Јавниот превоз во Скопје повторно е бесплатен од денес поради високото аерозагадување, соопшти на прес-конференција градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, додавајќи дека ќе се...

Samsung го претстави првиот модуларен телевизор во светот – големината е по желба на...

Љубителите на филмови наскоро ќе можат да гледаат филмови и серии на првиот модуларен телевизор во светот направен според мерките на секоја соба. Samsung...

Кинеска компанија го направи првиот автономен куфер во светот

  Кинеската компанија 90Fun осмисли паметен куфер кој може самиот да го следи својот сопственик. Куферот се вика 90 Fun Puppy 1 и е развиен...

15 дигитални алатки и апликации за да ја почнете 2018 година на вистински начин...

Од симнување вишок килограми до штедење пари, многумина решија да сменат некои работи во новата година. Но, доколку сте некој кој има проблем со...

Acer го претстави најтенкиот лаптоп во светот

Вчера во Лас Вегас почна најголемиот саем за потрошувачка електроника во светот, Consumer Electronic Show (CES), на кој бројни излагачи ќе претстават технолошки новитети,...

Ова се десетте најуспешни стартапи во индустријата за храна и пијалаци (1)

Ова се десетте најбрзорастечки компании во индустријата за храна и пијалаци на листата Inc 5000  на магазинот Inc.com. 10. Brightfarms  - со цел да ги намали трошоците...

НАЈПОПУЛАРНИ