9 C
Skopje
четврток, ноември 14, 2019

Дневни Архиви: јануари 20, 2018

Психолог од Силиконската долина укажува кои се трите најважни вештини за секој менаџер

Кога вработен од пониска позиција ќе добие унапредување во менаџер, едно од првите нешта што ќе го воочи е дека техничките вештини кои ги...

Ikea ќе користи биоразградливи амбалажи од печурки

Познатиот производител на мебел Ikea ја разгледува можноста да започне да користи биоразградлив мицелиум кој доаѓа од печурки како дел од своите напори да...

Компанијата за споделен превоз Lyft направи пиво со кое добивате попуст за возење

Lyft склучи партнерство со пиварницата Baderbrau Brewing од Чикаго за да направи сопствено брендирано пиво. Пивото се вика Five Star Lager и е ребрендирано...

Nokia развива мобилен телефон со шест камери?!

Додека се почесто гледаме телефони кои имаат по две камери од предната и од задната срана, следниот топ модел од Nokiа би требало да...

Шведска компанија направи камион без возач и без кабина

На годинашната меѓународна изложба на автомобили во Детроит шведскиот стартап Einride го претстави својот електричен автономен концепт автомобил T-Pod, за кој велат дека во...

12 точки кои треба да ги исполните кога започнувате бизнис (2)

Кога започнувате бизнис, првите 90 дена од постоењето на компанијата се клучни. Факторот кој одлучува дали бизнисот ќе биде успешен е брзината со која...

Нов тест за анализа на крвта открива осум различни типови на рак во рана...

Познат како течна биопсија, овој нов тест е значително различен од стандардната биопсија. Истражувачите кои го развиле тестот велат дека истиот може да детектира...

Facebook: “Вестите ќе бидат 4% од News Feed-от на корисниците, со истражувања ќе се...

Минатата недела, Facebook соопшти важни промени во врска со својот News Feed чијашто цел ќе биде “да помогнат во зближувањето на луѓето преку Facebook...

Македонската иновативна кошничка Elle Hive ќе ги спасува пчелите од изумирање

Елена Фиданоска, сопственик на Macedonian Honey, за Иновативност го објаснува нивниот изум, иновативната кошничка за пчели Elle Hive, која е избрана, заедно со уште...

Обновливата енергија до 2020 година ќе биде поевтина од фосилните горива

Цената на изворите на обновлива енергија како ветрот и соларната енергија ќе продолжат драстично да опаѓаат Според најновиот извештај на Интернационалната агенција за обновлива енергија,...

НАЈПОПУЛАРНИ