18.8 C
Skopje
среда, октомври 16, 2019

Дневни Архиви: јануари 21, 2018

Три причини поради кои не се чувствувате исполнето од кариерата

Постојат многу нешта кои ве спречуваат да се чувствувате задоволно и исполнето од вашата кариера. Основачката и извршна директорка на Work It Daily, Џеј Ти...

WhatsApp направи апликација наменета за мали бизниси

Популарниот сервис за размена на пораки WhatsApp лансираше посебна апликација за мали бизниси кои само што започнале со цел да им го олесни ширењето...

Во Норвешка сите кратки летови ќе бидат со авиони на електричен погон до 2040...

Скандинавската држава веќе има повеќе електрични возила од било која друга држава во светот, со тоа што електричните и хибридните возила биле повеќе од...

Високо одликување за Светозар Јаневски од финската држава

За своите досегашни залагања и исклучителниот придонес за соработката и пријателството меѓу двете земји, почесниот конзул на Република Финска во Република Македонија, Светозар Јаневски,...

Шест технолошки предвидувања за 2018 година

Многу аналитирачи истакнаа дека 2017 година била мрачна за технолошката индустрија и дека беше одбележана од предвидливи надоградувања и спектакуларни падови. Се предвидува дека новата...
video

Холограми во воздух се следната генерација на огласувањето

Компанијата Kino-mo на годинашниот саем CES во Лас Вегас го претстави својот нов производ под називот Hypervsn, кој овозможува појава на холограми во воздух...

Ferrero понуди 2,8 милијарда долари за преземање на Nestlé

Кондиторската компанија од Италија, Ferrero, се наоѓа пред финализирање на договор вреден 2,8 милијарда долари за купување на американскиот Nestlé, пишува Financial Times. Производителот на Nutella и...

Електронска наплата на патарините на Коридорот 10 до крајот на годинава

Како што беше најавено, елентронската наплата ќе почне да се воведува на патарините на македонските автопати. Се очекува до крајот на годината оваа услуга...

Apple, Google, Microsoft, Amazon и Samsung се петте најиновативни компании во светот!

Apple, Google, Microsoft, Amazon и Samsung се најдоа на врвот на листата на 50 најиновативни компании во светот, откриваат податоците од анкетата која ја...

НАЈПОПУЛАРНИ