6.9 C
Skopje
сабота, ноември 23, 2019

Дневни Архиви: јануари 23, 2018

Populast – нов македонски агрегатор за вести од светот

Официјално е пуштенa во употреба страницата populast.com изработена од компанијата  ТАЈМ – БОРГ која стои зад популарната македонска страница time.mk  Страницата ги следи објавите на социјалните мрежи Facebook и...

Првата пловечка кујна во светот е како камион со храна за на море

Гладните скијачи на вода или морнарите наскоро ќе можат да си купат храна од првата пловечка кујна во светот, која ќе почне со работа...

ФОТО-ГАЛЕРИЈА: Шведска доби несекојдневен хотел и спа на вода

Шведската компанија Off the Map Travel откри планови за нов хотел и спа на вода на реката Лулe. Arctic Bath Hotel and Spa ќе...

Научници направија бетон кој сам себе си ги затвора дупките и пукнатините

Оваа идеја е инспирирана од способноста на човечкото тело самото да ги залечува исечениците, модринките и скршeниците и за оштетениот дел да зема нутриенти...

Овие дронови садат по 100.000 дрвја дневно

Проста математика - ние сечеме по 15 милијарди дрвја годишно, а садиме само 9 милијарди. Тоа значи дека секоја година губиме по 6 милиајрди...

Facebook создаде нова единица за време

Facebook неделава лансираше нов „производ“ - единица за време под називот флик (flick). Наводно, се работи за единица за време која е поголема од...
video

Конечно е отворена револуционeрната продавница на Amazon која ќе го смени начинот на кој...

За продавницата од иднината на Amazon се пишуваше многу. Пред малку повеќе од една година Amazon го претстави својот концепт за револуционерна продавница без...

Десет најскапи градови за живот во 2018 година

Годишното истражување Demographia International Housing Affordability Survey: 2018 на вкупно 300 градови во светот резултираше со листа од најскапите градови за живот на планетата...

Facebook ќе отвори три центри во Европа за дигитално описменување

Фејсбук најави дека во Европа ќе отвори три нови центри за дигитално описменување на граѓаните. Центрите ќе бидат отворени во Шпанија, Полска и Италија  Од Фејсбук...

Ланецот ресторани за брза храна KFC доаѓа во Скопје

Американскиот бренд за брза храна KFC наскоро отвора своја мрежа на ресторани во Македонија. Ова може да се забележи по огласите кои се објавени...

НАЈПОПУЛАРНИ