6.9 C
Skopje
сабота, ноември 23, 2019

Дневни Архиви: јануари 25, 2018

Шест нешта кои секој експерт за комуникација треба да ги знае во 2018 година

Меѓународната агенција за комуникација Grayling претстави шест маркетинг и комуникациски трендови за кои верува дека ќе им помогнат на брендовите и експертите за комуникација во...

Snapchat ќе овозможи споделување на содржините и на други мрежи

Од компанијата Snap најавија дека корисниците на Snapchat наскоро ќе можат своите објави на оваа социјална мрежа истовремено да ги споделуваат и на други...

Првата „правосмукалка за смог“ во светот се сели во Полска

По турнејата низ Кина, кулата за чистење на смогот од воздухот, дел од Smog Free Project на Studio Roosegaarde, ќе овозможи дишење на чист воздух...

Од 15 февруари стартуваат академии за маркетинг и ПР и за графички дизајн на Creative Hub

Од 15 февруари со работа почнуваат Академиите за Маркетинг и ПР и за Графички дизајн на Creative Hub кои нудат професионална обука и врвна услуга, со основна цел обезбедување добро обучен кадар од овие две области,...

CNN: на овие 12 дестинации не треба да патувате годинава!

Развиениот туризам не секогаш е позитивно нешто, а со ова ќе се согласат жителите на неколку познати светски дестинации кои пак странците ги обожаваат....

Овие пет компании ќе добијат средства од Фондот за иновации за нивните решенија за...

Официјално се избрани пет иновативни компании кои аплицирале со свои технолошки решенија за намалување на загадувањето на воздухот во урбаните средини во Македонија на...

Креаторите на игри ќе го одржат својот глобален интернет-собир

Најголемиот интернационален настан за креирање игри „Global Game Jam“, кој се одржува еднаш годишно, истовремено на повеќе локации низ целиот свет во вид на...

Илон Маск ќе работи десет години без плата во Tesla

Од пријавата на Tesla на деловни податоци во Комисијата за хартии од вредност може да се видат интересни податоци за платата што ќе ја...

Coca-Cola ќе ги рециклира сите пластични шишиња

Coca-Cola си зададе цел до 2030 година да рециклира по едно пластично шише односно лименка за секое продадено шише или лименка. На тој начин...

Џек Ма: Во бизнисот мора да размислувате 10 години однапред!

Џек Ма, основачот на кинескиот интернет-гигант Alibaba, е еден од учесниците на конференцијата на Светскиот економски форум во планинското швајцарско гратче Давос. На прес...

НАЈПОПУЛАРНИ