12 C
Skopje
четврток, мај 28, 2020

Дневни Архиви: јануари 31, 2018

Се реализираше првиот лет на авион со гориво направено од семе од сенф

Првиот авион ској користи биогориво леташе од САД до Австралија. Guardian пренесува дека биогоривото кое го користел авионот е мешавина од 10% индустриско семе...

Светот ќе добие уште 1.000 Mekdonalds ресторани

Американскиот синџир за брза храна Mekdonalds (McDonald’s) ќе инвестира околу 2,4 милијарди долари и ќе отвори 1.000 нови ресторани во светот во текот на...

Во ова идилично гратче на Сардинија можете да купете куќа за едно евро

Гратчето Ололаи, сместено во планинскиот предел Барбаџа на Сардинија, наскоро би можело да стане град на духови поради што локалните власти започнале необична кампања....

Американската амбасада во Македонија го отвори повикот за Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative

Американската амбасада во Македонија го објави повикот за учество во Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative YTILI, програма за професионален развој која поврзува претприемачи и лидери...

Шест изјави од Давос кои откриваат многу за иднината на образованието

Иднината на работењето ќе биде многу поинаква бидејќи автоматизацијата и вештачката интелигенција ќе предизвикаат многу од мануелните и повторливи работи да заминат во минатото....

Холандската амбасада ќе поддржува менторирање жени претприемачи

Македонската мрежа на ментори со поддршка на Холандската амбасада во Скопје, го најавува новиот менторски циклус за жени претприемници и професионалци што ќе се...

Студентите на Јеил учат како да бидат среќни

Курсот на кој се учи како да се достигне среќата е најпопуларниот вво историјата на Универзитетот Јеил.За само една недела да ги слушаат тие...

Четворица студенти од Риека во трка за Нобелова награда за студенти и милион долари

Морено Павличиќ од Риека со својот тим Sento Solutions во март оди на регионалниот натпревар Hult во Дубаи. Четворицата студенти од загрепскиот Универзитет Верн...

Поради огромно загадување, од денес има забрана за возила во центарот на Приштина

Заменик-градоначалникот на Приштина, Селим Паколи, најави дека почнувајќи од 6 часот утрово во центарот на градот ќе биде забрането влегување на возила. Забраната, која...

Кина ќе гради поларен Пат на свилата

Владата во Пекинг сака кинеските компании за транспорт да почнат да тестираат транспорт на стока преку нови арктички рути, а градежните компании да изградат...

НАЈПОПУЛАРНИ