-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020
Почетна 2018 февруари

Месечни Архиви: февруари 2018

Обединетите Арапски Емирати ќе градат болница во вселената

Министерството за здравство на Обединетите Арапски Емирати објави план за изградба на првата болница во земјината орбита именувана како „Emirates Space Hospital“, пишува „Калеј...

Google ќе предвидува дали ќе доцнат авионските летови

Google Flights е исклучително корисна алатка за планирање на патувања и за пребарување на евтини авионски билети, а во најновата верзија ќе работи како...

Италија ќе прави паметни автопатишта со дронови за прва помош и предупредување од опасности

Беспилотните автомобили и дронови го трансформираат светот во којшто живееме, а дизајнерите ги користат тие најнови технологии за да го направат транспортот побезбеден, побрз...

Осум книги со помош на кои ќе научите нови вештини за само еден месец

Вашето знаење е единственото нешто што не може да ви го одземе. Луѓето учат целиот свој живот. Понекогаш тоа е поради брзиот технолошки напредок,...

Дубаи ќе ја гради најголемата фабрика во светот за производство на енергија од отпад

  Дубаи планира да се справува со отпадот на многу храбар начин: со најголемата фабрика за производство на енергија од отпад во светот. Според New...

Водителите заминуваат во историјата, на ТВ пристигна роботот Ерика

Човеколикиот робот по име Ерика би можела да стане првата телевизиска водителка во историјата на роботиката. Ерика е еден од роботите најслични на вистински...

Нова мобилна апликација на ПроКредит Банка

Во насока на унапредување на услугата за своите клиенти, како и по-ефикасно процесирање на плаќањата на е-банкарство ПроКредит Банка воведува нова мобилна апликација за...

Иран прави сопствена верзија на Интернет

Иран планира да направи сопствена, целосно локална, контролирана верзија на Интернет под назив „Халал нет“ за да одржи строга контрола на протокот на информации...

Дојче Телеком е највреден европски телекомуникациски бренд  

Компанијата достигна највисока вредност на брендот во својата историја. Brand Finance Global 500 го прогласува највредниот бренд во светот Дојче Телеком ја одбрани највисоката позиција како...

Facebook презема нови мерки за заштита на приватноста на корисниците

Кон крајот на мај во сите земји од ЕУ стапува на сила Општата одредба за заштита на податоци која на корисниците ќе им донесе...

НАЈПОПУЛАРНИ