10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 2, 2018

Германците ќе добијат законско право на брз Интернет

Германските граѓани ќе стекнат законско право на брз Интернет, што е дел од коалицискиот договор меѓу конзервативците на канцеларката Ангела Меркел и Социјалдемократската партија...

Фондот за иновации ќе ја одбележи Startup Europe Week 2018 на 9 март во...

Startup Europe Week 2018 – Европската недела на стартапи 2018 – ќе се одбележи во Скопје на 9 март во „Јавна Соба“ преку настан...

Канадски научници развија техника за читање мисли

Невронаучници од Универзитетот на Торонто развија техника со која можат да ги реконструираат сликите од човечкиот мозок. Поточно, благодарение на мозочната активност и електроенцефалографија...

На 8 март ќе се одржи третото издание на Конгресот на жени претприемачи на...

Третото издание на Конгресот на жени претприемачи на југоисточна Европа ќе се одржи во Загреб на Меѓународниот ден на жената, 8 март. Конгресот го...

Поднесени 130.092 годишни даночни пријави, се очекуваат уште 270.000

На 15-ти овој месец истекува рокот за поднесување годишна даночна пријава за остварени дополнителни приходи.  Досега се поднесени вкупно 130.850 годишни даночни пријави од...

Овој телефон ја има најдобрата камера во светот

Samsung минатата недела претстави два нови модели на паметни телефони од серијата Galaxy S, кои иако не носат некоја револуција во поглед на претходните...

Став на Бранко Азески, претседател на Стопанската комора за мерките за економски раст

Мерките за економски раст од владата се создадени врз основа на потребите, насоките и барањата на деловната заедница и треба да придонесат за унапредување...

Златни медали за две вина на „Тиквеш“ на пролетниот „Мундус Вини“ во Германија

На годинешниот пролетен дел на најголемиот вински натпревар во Германија „Мундус Вини“, златни медали освоија црвеното „Александрија Куве“ од бербата 2016 и „Домен Лепово...

Tesla доаѓа во Грција – отвора оддел за истражување и развој во Атина

Американскиот гигант за електрични возила Tesla го отвора својот прв оддел за истражување и развој во југоисточна Европа, кој ќе биде дел од Лефкипос...

Во Дубаи се тестираат првите беспилотни такси кои се хибрид од автомобил, воз и...

Компанијата Next Future Transportation со седиште во Калифорнија објави дека во Дубаи ќе почнат да се тестираат нивните беспилотни електрични возила NX1, кои се...