10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 3, 2018

Toyota основа компанија за софтвер за беспилотни возила вредна речиси 3 милијарди долари

Toyota го шири својот бизнис со беспилотни возила со својата нова компанија Toyota Research Institute-Advanced Development или TRI-AD. Јапонската автомобилска компанија ја основа компанијата...

Tip of the week- Договор

  „Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Ова е иднината на производство на фармерки според директорот нa Levi’s Strauss

Американскиот производител на фармерки Levi's Strauss повеќе и повеќе го роботизира производството и планира до 2020 година во целост да ги замени работниците во финалната...

Македонски социјални претпријатија и дизајнери ги претставија своите производи на Design&Wine во CEED Hub...

Денес и утре се одржува првиот Design & Wine викенд во просториите на CEED Hub Скопје на Машинскиот факултет кој е еден вид на...

Русија и Кина заеднички ќе ги истражуваат Месечината и вселената

Русија и Кина денес потпишаа договор за соработка за истражувањето на Месечината и вселената, но и за изградба на Центар за лунарно истражување. Двете земји...

Топ пет најлуксузни и најоригинални канцеларии во светот

Компаниите денес, особено оние кои парите ги заработуваат преку Интернет, многу повеќе обрнуваат внимание на свотие вработени и на нивната околина затоа што на...

LEGO ќе прави коцки од биопластика направена од растенија

LEGO започнува со производство на дел од познатите коцки кои нема да бидат штетни за околината. Тие најавија дека оваа серија ќе биде изработена...

Роботот AV1 им помага на болните деца да ја следат наставата

За децата кои се борат со долготрајни болести телесната болка не е единствениот предизвик. Озосанувањето од училиште значи отстуство на нивните пријатели, а истовремено...

T-Mobile ќе лансира 5G мрежа во 30 градови до крајот на годинава

T-Mobile годинава ќе почне да ја гради својата 5G мрежа и планира да ја има во 30 градови до крајот на 2018 година. Првите...

Во Брисел се одржува навистина необична модна ревија – ревија на чоколадо

Модната ревија, која е резултат на соработка на дизајнери, слаткари и производители на чоколадо од 15 земји од светот го отвори тридневниот саем Salon...