12.9 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 4, 2018

Проекти од милијарда долари кои ќе ги трансформираат овие градови до 2035 (1)

Ова се само дел од урбаните проекти вредни милијарди долари кои ќе ги трансформираат овие градови. Иако за некои не е откриена точната вредност,...

АНАЛИЗА: Што ново ни донесе Светскиот конгрес за мобилни технологии во Барселона?

Светскиот конгрес за мобилна технологија (Mobile World Congress) во Барселона годинава се одржа од 26 февруари до 1 март под називот „Создаваме подобра иднина“...

Apple до крајот на годината ќе претстави поевтина верзија на MacBook Air

Apple во минатите години многу не го надоградуваше својот популарен лаптоп MacBook Air, но американскиот технолошки гигант до крајот на 2018 година ќе претстави...

Холандскиот иноватор Дан Роозегарде ќе прави дронови кои го чистат воздухот

Проектот Smog Free Project на Studio Roosegarde продолува да го чисти воздухот во светот - тимот неодамна ја постави кулата која го чисти воздухот...

„Ретвитни оброк“ – смени го светот

Во Македонија има многу луѓе кои не можат да си дозволат ниту основен оброк, а храна секојдневно се фрла. Апелираме до сите граѓани, секое...

Како да се изборите со критиките: Директорот на LinkedIn има одличен совет

Никој не сака да го критикуваат шефовите или колегите. Ретко кој може да остане со ладна глава и со разбирање да ги прифати негативните...

#ИновативностЧита – Без оправдувања: моќта на самодисциплината од Брајан Трејси

Кога пред одреден период случајно ми дојде до рацете една од книгите на можеби најпознатиот мотивациски говорник на светот, веднаш знаев дека ќе биде...

Со колку пари и за какви проекти ќе бидат поддржани микро, малите и средни...

Деновиве беа презентирани детали од новата среднорочна програма на Фондот за иновации и технолошки развој за финансиска поддршка на микро, мали и средни преторијатија...

Пакомак организираше симфониски концерт за деца посветен на екологијата

Македонската филхармонија одржа симфониски концерт за деца насловен „Музичка екскурзија со Пакомак“, на кој аниматор беше познатиот водител на емисии за деца Ивце Пивце. На...

Инстаграм воведува видео и гласовни повици

Популарната социјална платформа „Инстаграм“ наскоро ќе објави нова функција за видео и гласовни повици која ќе ја зголеми функционалноста на апликацијата и ќе излезе...