10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 5, 2018

Трето издание на Womenpreneurs Stories на 13 март со Џес Бејли!

Приказни за жени претприемачи е иницијатива која има за цел да ги  слави и сподели приказните на инспиративните жени во бизнисот. После неполн месец...

Проекти од милијарда долари кои ќе ги трансформираат овие градови до 2035 (2)

Светот се урбанизира забрзано, а ОН предвидува дека бројот на луѓе кои живеат во градовите ќе се искачи на 6,5 милијарда до 2050 година....

Огромниот билборд за новиот Ford EcoSport во Мадрид, Шпанија влезе во Гинисовата книга на...

Ford официјално влезе во Гинисовата книга за рекорди за поставен најголем билборд во светот, откако го откри рекламниот постер за своето најново теренско возило...

Министерството за економија објави повик за субвенционирање за фирми управувани од жени

Министерството за економија објави јавен повик за субвенционирање на компании кои се во сопственост и управувани од жени. Условите на конкурсот налагаат компанијата да биде...
video

Телефонот Vivo Apeх има селфи камера која се издигнува како перископ

Една од најголемите новини на годинашниот Саем за потрошувачка електроника во Лас Вегас беше прототип телефонот на компанијата Vivo, прв во светот со скенер...

ОКТА бара да стане снабдувач на струја и гас

Рафинеријата ОКТА влегува и во бизнисот со струја и гас. Компанијата бара од Регулаторната комисија за енергетика да ѝ издаде лиценца за да стане...

Нова опција за корисниците на MAGENTA 1

Македонски Телеком ја збогати Magenta 1 услугата, воведувајќи нова и уникатна опција на пазарот со која што корисниците меѓу себе ќе може да споделуваат...

Нови цени на горивата

Од ноќеска на полноќ цената на ЕУРОСУПЕР БС - 98 и на дизелот се зголемува, а ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава по стара цена,...

Се подготвува Национален оперативен план за развој на брз и супер брз Интернет во...

Во тек е подготовката на Национален оперативен план за развој на брзи и супер брзи електронски комуникациски мрежи во Македонија Четирите работни групи кои се...

Што (не) студирале директорите на големите компании?

За новите студенти изборот на главните предмети на факултет може да се чини како одлука која ќе им го одреди текот на животот, но...