10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 8, 2018

Четири дигитални алатки кои ќе ви ја подобрат комуникација со вашиот тим

Колку пати сте се нашле во ситуација кога електронската пошта ви е преполнета со пораки од клиенти, соработници и дигитални флаери? Во вакви ситуации...

Coca – Cola ќе го лансира својот прв алкохолен пијакол

Coca - Cola планира да произведе алкохолен пијалок за првпат во своето 125 - годишно постоење, а пијалокот е наменет за јапонскиот пазар, пренесува BBC Одлуката...

Tip of the Week: Што кога немате инспирација?

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Шкотската пиварница BrewDog направи пиво наменето само за жени

Шкотската компанија BrewDog го лансираше пивото Pink IPA за жени. Пивото е нова верзија на пивото Punk IPA како начин сатирично да се фрли...

Вип ја организираше конференцијата „Women in Digital“ за влијанието на дигитализацијата врз родовата еднаквост

Во организација на телекомуникациската компанија Вип денеска се одржа првата конференција „Women in Digital”, чија главна тема е улогата и значењето на дигиталната технологија...

Електричните камиони на Илон Маск тргнаа на пат со првите пратки

Tesla Semi ќе тргнат на првото патување. Илон Маск сподели фотографија од два паркирани електрични камиони на паркингот на гига фабриката во Невада, подготвени...

Audi и Airbus во Женева го претставија летачкото такси кое е половина автомобил половина...

Германскиот производител на автомобили Audi и авиокомпанијата Airbus на годинашното Geneva International Motor Show ја претставија својата надградена визија за летачко беспилотно такси кое...

Евростат: Жените во ЕУ се 16% послабо платени од мажите

Жените во Европската Унија во 2016 година, во просек, биле за 16,2% послабо платени од мажите, што значи дека во просек заработиле 84 евроценти од...

Утре ќе се одбележи Startup Europe Week 2018 со настан во Јавна соба

Startup Europe Week 2018 – Европската недела на стартапи 2018 – ќе се одбележи во Скопје на 9 мартво „Јавна Соба“ преку настан во организација на Фондот за...

Instagram воведувa Portrait Mode?!

Со анализата на "APK" фајлот на Инстаграм за Андроид, откриено е дека во кодот има сокриен "Potrait Mode" за камерата "APK" фајлот содржел икона за...