10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 11, 2018

Pepsi лансираше нов производ во шишиња за повеќекратна употреба

Се враќаат во мода пијалоците на растворање  Индустријата за газирани пијалаци се соочува со проблеми и продажбата на недиеталните газирани производи падна за 25% во...

ИНОВАТИВНОСТ АНАЛИЗА: Нашата најголема ѕвезда, Сонцето, извор на живот за Земјата!

Низ децениите досега видовме безброј примери што се може да се направи доколку се искористи енергијата од Сонцето на правилен начин. Низ целиот свет...

Триглав советува: Како безбедно да го распоредите багажникот во Вашиот автомобил!

Семејствата кои патуваат со автомобил, пред да се препуштат на магијата на одморот се соочуваат со предизвикот на распоредување багаж во багажникот. Еден од...

Со помош на јапонската техника Kakeibo можете да заштедите една третина од платата

Постои една јапонска техника стара сто години која може да ви помогне во водењето сметка за трошоците и заштедата, а се вика Kakeibo. Како...

#ИновативностЧита: 100 највлијателни жени во историјата

Бидејќи пред неколку дена до одбележавме Меѓународниот ден на жената, 8. март, а впрочем и целиот месец ширум светот се одбежелува како Меѓународниот месец...

Норвешка ќе потроши 13 милиони долари за сеф со семиња во случај на катастрофа...

Норвешка ќе потроши околу 13 милиони долари за да го дополни сефот со семиња кој го изгради пред 10 години во случај Земјата да...

Рачно изработени ташнички со уникатни дизајни се продаваат под македонскиот бренд „Фабрика 13“ 

„Фабрика 13“ е млад македонски бренд на рачно изработени ташнички од текстил. Зад него стои младата Наташа Јакимовска, која сакајќи да си направи уникатна...

Job Fair – Вашиот најсигурен билет до блескава иднина!

Бордот на Европски Студенти по Технологија (БЕСТ) – Скопје со особена чест Ви го најавува четиринаесеттиот по ред Саем за вработување и кариера -...

Во Автокоманда поставена еко зоната на „Нула отпад“

Во населбата Автокоманда во општина Гази Баба е поставена еко зоната на „Нула отпад“. „Здравјето, односно здравата животна средина во која живееме сега ние, а во...

Бренсон и Гејтс инвестираа во стартап кој создава одржливо месо во лабораторија

Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите нации проценува дека 26% од земјината површина која не е под мраз, се користи за одгледување добиток...