10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 12, 2018

video

ВИДЕО: Алката Fitt360 ја носите околу врат и снима видео од 360 степени околу...

Компанијата Linkflow ја направи алката Fitt360, која ја снима околината на корисниците под агол од 360 степени. Алката наликува на безжични слушалки, но наместо...

„Смарт Охрид“-околу крајбрежјето со хибридни автобуси, низ езерото со соларни бродови

Движење низ националниот парк Галичица и крајбрежјето со хибридни автобуси, низ Охридското езеро со соларни бродови, изградба на велосипедска патека од Охрид до Свети...

Научници од МИТ открија како да ги заштитат авионите од громови – ќе ги...

Бурите и громовите се нешто на што не сака да наиде иеден пилот, но според некои статистики, секој комерцијалeн авион барем еднаш годишно го...

Бизнис форум: Дигитализација во Македонија по примерот на Естонија

Македонија да ги искористи искуствата на Естонија за да го подигне нивото на дигитализација, но и да научи од оваа мала економија како се...

Apple ќе прави тастатура отпорна на ронки, прашина и друга нечистотија

Има ли некој што не го држел лаптопот во скут и јадел додека гледал филм или проверувал што има ново на Facebook? Колку често...

Кина направи иновативен оџак за чистење на смогот вреден 2 милиони долари

Секој ден во Кина умираат околу 4.000 луѓе од загадувањето. Ова е особено изразено во урбаните области како Пекинг, на пример. За среќа, има...

Илон Маск: Првите луѓе ќе појдат на Марс во 2019 година

Веќе идната година, доколку се оствари визијата на генијалниот претприемач, можеме да ги видиме првите луѓе на Марс. Илон Маск смета дека населувањето на...
video

Еве како Илон Маск гo замислува градскиот превоз во иднина

Милијардерот Илон Маск на социјалната мрежа Twitter ја претстави својата последна идеја за градскиот превоз од иднината. Според таа идеја, ќе постојат подземни тунели...

Утре ќе се одржи првиот мотивациски настан Feed Your Brain во Скопје

По примерот на многу светски настани на кои свои говори имаат луѓе кои имаат што да кажат, од 13 март започнува акцијата Feed Your...

Македонскиот ајвар „Перустија“ предизвика голем интерес на Food Expo  во Атина  

Компанијата „Ларс“ која е производител на ајварот „Перустија“ од 10 до 12 март се претставува на 5. Меѓународен саем за храна и пијалаци Food...