10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 14, 2018

Дали создавате производ или градите компанија?

Не секоја идеја за производ може да прерасне во компанија! На пример, еден тим направил производ кој автоматски го превртува месото кое се пече на...

InvisaWear е паметен накит кој може да ви го спаси животот

Многу стартапи денес работат на паметни парчиња накит, но додека повеќето од нив ви заштедуваат време за вршење некои активности, накитот invisaWear може да...

SpaceX ќе ја тестира новата ракета за мисија до Марс наредната година

Компанијата SpaceX во првата половина на 2019 година ќе го тестира својот ракетен систем BFR, кој е наменет за мисија до Марс, пренесува Klix.ba. Основачот...

Ова се петте најголеми достигнувања на Стивен Хокинг

Меѓу бројните откритија и достигнувања на големиот научник и популаризаторот на науката Стивен Хокинг издвојуваме пет кои поради влијанието и досегот може да се...

Израелски архитекти ја направија првата куќа од коноп во светот

Пионери на израелската еколошка архитектура ја направија рпвата куќа во светот изградена од материјали добиени од коноп. Кога се во прашање новите идеи за...

Скоро 70 000 луѓе ја преземале хрватската апликација за полагање на возачки испит

До сега околу 70 000 луѓе ја преземале хрватската апликација „Автошкола“ која полагањето на возачки испит го прави поедноставно, пишува Poslovni Dnevnik врз база...
video

Основачот на Google, Лери Пејџ, го претстави своето беспилотно летачко такси Cora

Основачот на Google, Лери Пејџ, го откри своето летачко такси Cora. Cora ќе почне да лета во 2021 година и ќе биде Uber на...

Како да се спроведе успешна crowdfunding кампања – тема на третите Womenpreneurs Stories

Во Јавна соба во Скопје се одржа третото по ред издание на Womenpreneurs Stories - настан на кој се споделуваат успешни претприемнички приказни. Третото...

Дигитализацијата навлезе во осигурителниот пазар. Освен онлајн продажба, наскоро ќе се дигитализира и решавањето...

За трендовите на осигурителниот пазар во Македонија и очекувањата за 2018 година разговараме со Климе Попоски, претседател на Советот на експерти на Агенцијата за...

Почина светски познатиот генијалец Стивен Хокинг

Познатиот бритaнски теоретски физичар и светски генијалец Стивен Хокинг починал рано утрово во својот дом во Кембриџ на 76 години, јавуваат британските медиуми „Тажни сме...