10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 15, 2018

До 2019 година првиот бионички бубрег ќе ја исфрли потребата од дијализа

Не секогаш природните лекови се добри за секоја здравствена состојба, без оглед на тоа колку се добри. Понекогаш кога состојбата е сериозна само медицинската...

Германското списание Bild го прогласи најновиот автомобил на Хрватот Мате Римац за најмоќен автомобил...

Германското списание Auto Bild направи листа со 30 најмоќни ултраспортски автомобили во светот. И Хрватска има свој претставник на листата и тоа на првото...

5 правила со кои ќе го заштитите вашето дете на интернет

Понекогаш е навистина тешко да ги заштитите вашите деца додека играат или сурфаат на интернет, но постојат решенија за интернет безбедност кои можат да...

Во Хрватска отворена првата училница на иднината вредна околу 130.000 евра

Во Средното училиште во Иванец деновиве е отворена т.н. училница на иднината. Станува збор за концепт на современо училиште, концепт во кој до сега...

Утре Grouper го отвара првиот онлајн саем за мебел во Македонија

Годинава ќе се прекине традицијата на организирање на годишниот Саем за мебел на Скопски саем, па поради таа причина, платформата за електронска продажба Grouper...
video

Само за најголемите авантуристи – висете над Чикаго на платформа висока 300 метри

Најхрабрите туристи кои ќе го посетат Чикаго сега имаат прилика да искуста едно незаборавно доживување. TILT е нешто само за вистинските авантуристи. 94-тиот кат на...

Ова се 20 најсреќни земји во светот

Последниот извештај за среќата во светот World Happiness Report открива деа скандинавските земји продолжуваат да доминираат во врвот, а САД стануваат се потажни и...

Македонски Телеком ги претстави „смарт“ маските за заштита од загадување

Македонски Телеком,  за прв пат во Македонија ги спои технологијата и модата, за повисока цел – заштита од загадувањето. По промоцијата на еко маските на...

Македонскиот стартап EmbedSocial лансира нова платформа за Instagram “Stories”

Да расчистиме уште на почеток. Instagram почнува да владее во светот на друштвените мрежи. Како дел од Facebook, ни се чини дека водечката позиција...

Google забранува рекламирање на криптовалутите

Google ќе стави забрана на промовирање на криптовалутите почнувајќи од јуни годинава, а освен рекламирањето на криптовалутите ќе биде забрането рекламирање и на други...