10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 16, 2018

Малите економии мора да бидат конкуретни и отворени кон светот, порака од денешниот самит...

Денес во Клиниката Жан Митрев, во организација на Стопанската комора на Македонија се одржа Самит на мали земји и нови технолошки трендови во бизнисот...

18 милиони евра ЕУ грант за туристичките места во Македонија

Со грант од ЕУ од 18 милиони евра и учество на Владата со 3,2 милиони евра ќе се подобрува конкурентноста на туризмот  и ќе...

Tip of the Week – Навреда

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

EvoWheel ќе го претвори секој обичен велосипед во електричен за само 30 секунди

Доколку поседувате и возите велосипед, треба да знаете дека сега имате можност да го претворите во електричен. Штотуку почна кампања за групно финансирање на...

Од денес официјално започнува продажбата на најновите Самсунг Галакси С9 и С9+ во Македонија

Со новите Самсунг Галакси С9 и С9+ до подобра и супер забавна модерна комуникација со супер бавно “slow-mo” видео, најдобра камера за снимање при...

Проект за развој на социјалното претприемништво „Отвораме можности“

Развој на социјалното претприемништво преку градење капацитети и менторирање, креирање политики, вмрежување и пилотирање на конкретни мерки има за цел проектот „Отвораме можности“. Проектот денеска...

Две награди за „Тиквеш“ на годинешниот Chardonnay du Monde

Вината „Domaine Lepovo Chardonnay“ и „Chardonnay Special Selection“ од бербата 2017, наградени се со сребрени медали на годинешното јубилејно 25-то издание на престижниот специјализиран...

Триглав Осигурување и Мотоцентар со нова услуга – осигурување на гуми

Триглав Осигурување, во соработка со Мотоцентар, овластен увозник и дистрибутер на реномирани брендови на гуми, воведува нова услуга на пазарот, осигурување на гуми. Осигурувањето...
video

На најновата модна ревија на Dolce&Gabbana продефилираа дронови наместо манекенки

Дискусиите за тоа која манекенка била премногу слаба или премногу дебела наскоро ќе bидат минато. Имено, на неодамна одржаната модна ревија на модната куќа...

Девет компании кои ќе ја контролираат вештачката интелигенција во иднина

Трката во развојот на вештачка интелигенција потсетува на трката со наоружување во текот на Студената војна, но додека таму во прв план беа САД...