10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 17, 2018

Ова се десетте најуспешни стартапи во индустријата за храна и пијалаци (2)

Ова се десетте најбрзорастечки компании во индустријата за храна и пијалаци на листата Inc 5000  на магазинот Inc.com. 5. Brazi Bites - Со помош на рецепт стар повеќе...

Canon направи флеш светло кое се врти за да направите совршена фотографија

Фотографирањето со флеш светло не е толку популарно затоа што мора да знаете да ја користите таа техника за да правите фантастични фотографии. Canon...

Три прашања кои треба да си ги поставите пред да започнете бизнис

Новите претприемачи често пати знаат да се впуштат длабоко во лавиринтот на бизнисот обидувајќи се да остварат некоја голема цел, нешто што може да...

Кина направи невидлив материјал

Кина изгради фабрика за производство на таканаречени „супер материјали“ кои поседуваат претходно незамисливи карактеристики. Oваа фабрика лоцирана во Шенжен произведuva различни типови материјали, вклучувајќи...

General Motors ќе лансира Airbnb за автомобили – изнајмете ги возилата кога не ги...

General Motors подготвува нова услуга која медиумите веќе ја нарекоа Airbnb за автомобили и која би можела да биде голема закана за рент-а-кар индустријата,...
video

Не сакате да го чистите тоалетот? Роботот Giddel ќе ги заврши највалканите работи наместо...

Домашните обврски како перење алишта и чистење на тоалетот никому не му се омилени. Особено кога ќе дојде ред да се чисти веце школката,...

МамаОргана, компанија која прави органско ѓубриво, не креира отпад и вработува самохрани родители

Наталија Бургиева, основачот на социјалното претпријатие МамаОргана, има 36 години, по професија е економист, а решила да влезе во агрономијата и производство на органско...

DigiGirlz на Мајкрософт Македонија го зголемува интересот на девојчињата за СТЕМ професиите

  Во Тетово и Скопје се одржа DigiGirlz настанот организиран од Мајкрософт Македонија со цел да ги поттикне младите девојчиња уште од средношколска возраст да...

Пет технологии кои во иднина ќе го променат начинот на кој штедиме пари

Како што се развиваат новите технологии, од криптовалути до дигитални паричници, предностите за бизнисите од нивното искористување се големи. Стартапите кои работат во fintech...

Научниците предупредуваат – флашираната вода содржи микропластика

Во водата од 10 познати компании која се продава во пластични шишиња научниците открија ситни честички пластика, чија штетност за здравјето на луѓето  засега...