10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 21, 2018

Одржано првото собрание на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ

Нeделава се одржа првото собрание на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија  На собранието беа присутни претставницте на членките и почесни членови кои се дел од...

За 10 години отсега ќе има три пати повеќе пластика во океаните?!

Пластиката во океаните може да се зголеми трипати до 2025 година, се вели во најновиот извештај на владата на Обединетото Кралство. Во извештајот „Превидлива...

Двајца млади хрватски иноватори во трка за глобално признание на универзитетот МИТ

Иван Мрвош, креатор на првата паметна клупа во Европа и Алберт Гајшак, кој ја направи MAKERbuino, DIY гејминг конзолата, се номинирани за листата најдобри...

Facebook може да добие астрономски казни поради наводната злоупотреба на податоци на корисниците

Најавите на регулаторите од двете страни на Атлантикот дека ќе отворат истрага и падот на берзата кој донесе загуба од 37 милијарди долари се...

Хрватски софтвер за сателити е 20 пати побрз од тој на НАСА и ќе...

Најбрзиот софтвер за преземање на податоци од сателитот Blink, кој може 20 пати побрзо да презема податоци отколку решенијата на НАСА, го доби својот...

Град Скопје објави конкурс за најголем придонес за животната средина

Во рамките на традиционалната акција „Денови на пролетта – Денови на екологијата“, Градот Скопје денеска распиша јавен конкурс за избор на најеколошка компанија, за...

ДНК нанороботи успешно ги таргетираат и ги убиваат клетките на ракот

Научници успеаја да направат минијатурни автономни нанороботи кои имаат потенцијал да функционираат како интелигентни носители на лек за рак. ДНК нанороботите го прават тоа...

Највисоко златно признание за Прилепска Пиварница од PepsiCo

Прилепска Пиварница е добитник на највисокото, златно признание од годишната награда PepsiCo Caleb Bradham Quality Excellence. Caleb Bradham наградата се однесува на квалитетот на...

Официјално најавена новата авиолинија Истанбул – Охрид од 15 април

Нова сезонска линија Истанбул-Охрид-Истанбул ќе биде воведена од 15 април годинава, најавија денеска на прес-конференција на истанбулскиот аеродром, ТАВ Аеродроми, авиокомпанијата Onur Air и туроператорот...

Македонски Телеком дел од акцијата „Час на планетата Земја“

Македонски Телеком и годинава ќе биде дел од најголемата светска волонтерска акција „Часот на планетата Земја“. На 24 март (сабота) во периодот од 20:30...