10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 22, 2018

Кинеска фирма заинтересирана за иновацијата на штипските гимназијалци – маска за телефон за лица...

Кинеска инвестициска фирма пројавила интерес за иновацијата на штипските гимназијалци за кои пишувавме пред неколку месеци чија иновација е маска за мобилен телефон за...

Philips тестира светлосен Интернет!

Li-Fi е технологија за безжична комуникација меѓу уреди која за преноса на податоци користи ЛЕД светла кои се палат и се гасат во период...

Tip of the Week – Мотивациски пораки

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...
video

Се враќа минибусот на Volkswagen – и сега е електричен

На барање од корисниците, Volkswagen најави дека повторно ќе почне да произведува нова електрична верзија на популарниот и наградуван концепт минибус I.D. Buzz во...

Здружението на бизнис жени одржа обука за „Родова сензитивност во буџетирање, политики и претприемништво...

Во просториите на Општина Ѓорче Петров се одржува првата обука во рамки на проектот „Креирање на поволен деловен амбиент и обезбедување подобра системска поддршка...

Canabio, хрватскиот центар за лекување со медицински канабис, се отвора во април

Отворањето на Canabio, хрватскиот центарот за медицински велнес и енергетска терапија со масло од медицински канабис официјално е закажано за април годива, а ќе биде...

Huawei го претстави новиот модел P20 lite на македонскиот пазар со FullView дисплеј 2.0

Huawei го претстави новиот HUAWEI P20 lite, комбинирајќи „high-end“ дизајн со исклучителни перформанси и напредни функции. Паметниот телефон доаѓа со најновиот EMUI 8.0 интерфејс,...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Отворен најголемиот шопинг центар во Европа!

Шопинг центарот Westfield во Лондон, кој се прошири и сега се простира на 242 000 метри квадратни, официјално е најголемиот шопинг центар во Европа. До сега...

CEED Hub Скопје утре организира coworking сесија со Oliver Pugh, стартап советник од Велика...

Утре ќе се одржи уште една coworking сесија во CEED Hub Скопје заедно со Funky Coworking Friday – добро познатата иницијатива на стартап заедницата во Македонија. Ова...

Лондон доби еколошки билборд кој заменува 275 дрва и го чисти воздухот

Во близина на плоштадот Пикадили во Лондон е поставен еколошки билборд што го пречистува воздухот со ефикасност на 275 дрвја, јави порталот Wired. Проектот се...