10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 26, 2018

Пет бариери кои ве спречуваат да бидете одличен лидер

Никој не може да биде лидер, доколку не умее да слуша! Како што пишуваат авторите на книгата Како да комуницирате, слушањето е посветеност и комплимент....

Adidas лани продале милион патики од рециклирана пластика

Гигантот за производство на спортска опрема Adidas објави дека продаде еден милион патики изработени од рециклирана пластика којашто доаѓа од пластичниот отпад од океаните. Adidas,...

Компанијата Sprint ќе стартува 5G мрежа во шест градови во САД до 2019 година

Компанијата Sprint најави дека до 2019 година планира да воведе 5G мрежа во шест градови во САД и тоа Атланта, Чикаго, Хјустон, Далас, Лос...

Десет високо платени професии за кои не знаевте дека постојат

Секој знае што работат докторите или пожарникарите, но дали некогаш сте слушнале за човек кој лечи со техниката ајурведа или за хипотерапевт? Овие професии...

Тимот на Time.mk направи алатка за увид во јавните набавки во Македонија

Тимот кој стои позади најпознатиот македонски агрегатор на вести Time.mk, дошле до идеја, со користење на нови технологии да овозможат увид во тоа како...

Бовин A’gupka Vranec прогласено за едно од најдобрите вина на светот во својата категорија

Голем интернационален успех на македонската винарија Бовин. Оваа година во која Бовин прославува јубилеј 20 години од своето постоење, добиено е престижното признание Grand...
video

Овие патики се направени од дрво

Додека постојат многу чевли кои се направени од кожа или од природни влакна како памукот, спортските чевли може да се направени од различни материјали....

Еден од основачите на Shazam, Дираж Мухержи, е новиот говорник на Spark.me конференцијата

Организацискиот тим на Spark.mе, една од најголемите конференции за маркетинг во Југоисточна Европа, која се одржува од 26 до 27 мај во Будва, Црна Гора (со...

Цукерберг се извини за скандалот: Ја изгубивме довербата која ја имавте во нас, ова...

Основачот на Facebook, Марк Цукерберг, закупи цела страница во речиси сите британски весници за да се извини поради скандалот кој настана со користењето приватни...

LinkedIn истражување: Amazon, Alphabet и Facebook се најпопуларни компании за вработување

LinkedIn спроведе истражување за најидеалните компании за вработување во САД, и без изненадување, на самиот врв се наоѓаат Amazon, Alphabet и Facebook. Остатокот од листата, исто...