12.9 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 27, 2018

video

ВИДЕО: Компанијата Rehau направи паметни прозорци кои сами ги проветруваат просториите

На најголемиот светски саем за прозорци, врати и фасади во Нирнберг изминатиот викенд беше промовирано најголемото достигнување во оваа област од градежништвото - паметните...

Apple сака да воведе 13 нови емотикони за лицата со инвалидитети

Компанијата Apple предложи нови емотикони со кои сака на подобар начин да ги претстави лицата со инвалидитет. Така, корисниците на американскиот техно гигант наскоро...

Отворена еко-зона во Градскиот трговски центар

Општина Центар и колективниот постапувач „Нула отпад“ пред Градскиот трговски центар (ГТЦ) поставија „Еко зона“ која претставува простор за собирање на отпадната електрична и...

Новиот тест за Алхајмерова болест е толку прецизен што може да ја предвиди болеста...

Научници развија нов тест на крв со којшто мала капка крв е доволна за да се предвиди појава на Алцхајмерова болест однапред, а тоа...

Мобилната е-трговија со брз раст на глобално ниво, трендот ќе продолжи

Е - трговијата во последниве неколку години многу бргу напредува, а многу брендови веќе почнаа да ги препознаваат предностите на истата. Како што покажува...

Кинеската вселенска станица Tiangong-1 ќе падне на Земјата идната недела

По неколку години чекање, првата кинеска вселенска станица Tiangong-1 ќе излезе од својата орбита наредната недела и ќе влезе во атмосферата на Земјата. Европската...

Vip со екстра 100 GB мобилен интернет за корисниците во мобилната пост пејд телефонија

Vip ја објави најновата, атрактивна промоција во мобилната пост пејд телефонија со која корисниците покрај можноста за неограничена комуникација добиваат и промотивен пакет од...

Рангирани најскапите држави во светот, каде се наоѓа Македонија?

Деновиве беше претставено најновото рангирање на државите во светот според трошоците за живеење, изработено од компанијата MoveHub која направила анализа на податоците добиени од...

Од лушпите од бадеми може да се добиjaт енергија, пластика и – пиво!

Во последните неколку години интензивно расте производствот од бадеми затоа што во светот се прочу за нивните бенефити врз здравјето на луѓето. Зголемената употреба...

Стартува пријавувањето за самовработување со грант

Од вчера е активна мерката самовработување со грант во рамки на Оперативниот план за 2018 година  Со овој план се утврдуваат програмите, мерките и услугите...