10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 28, 2018

Пет совети за успех од Ариана Хафингтон – жената која создаде милионски бизнис

Ариана Хафингтон, основач на Huffington Post и Thrive Global, e позната по своето залагање за повеќе жени во бизнис светот. Често држи инспиративни говори...

ВИДЕО: Ова шише вода почнува да се разградува веднаш штом ќе ја испиете водата

 Со оглед на тоа дека глобално секоја година се произведуваат милиони тони пластика, во тек е трката да се открие еколошки поприфатлива алтернатива, на...
video

Очилата на Panasonic за засилена реалност ја зголемуваат продуктивноста на вработените

И покрај потенцијалот да бидат интересен производ за корисниците, Google Glass привлекоа само малку внимание. Јапонската компанија за електроника Panasonic на очилата за засилена...

ЕЛЕМ, ЕВН и МЕПСО доделија осум стипендии за студентите на ФЕИТ

Нови осум најдобри студенти од Факултетот за електротехника и информациски технологии, од денеска, се стипендисти на енергетските компании АД Електрани на Македонија, АД МЕПСО...

Истражи го новото лице на феминизмот

Претставена од Анџелина Џоли, мајка, жена, слободна, дарежлива, посветена, Mon Guerlain е почит на денешната женственост. Женственост… Еден од најскапоцените и најмистериозните зборови во јазикот. Суптилна, неостварлива и...

Во Франција ќе се гради најголемата стакленичка градина во светот

Северна Франција не е тропски рај, но еден ден од неа наскоро ќе биде. Француската компанија Coldefy & Associates го претстави својот план да...

ЕБРД ја награди Комерцијална банка АД Скопје со две престижни награди

Комерцијална банка АД Скопје е добитник на две награди од ЕБРД за својата работа и достигнувања во 2017 година. Наградата Most Active Issuing Bank in...

The Boring Company на Илон Маск ќе прави цигли за градење евтини куќи

Деновиве Илон Маск најави уште еден неочекуван производ кој ќе биде пласиран на пазарот од неговата компанија The Boring Company. Како што пишува порталот...

Huawei ги претстави HUAWEI P20 и HUAWEI P20 Pro со камера од 40 мегапиксели

Huawei Consumer Business Group денес во париската изложбена сала Grand Palais ги претстави долгоочекуваните нови смартфони од високата класа HUAWEI P20 и HUAWEI P20...

Германските градови се најмалку стресни за живот

Доколку мирниот живот значи да се оди од работа до дома по патeки преполни со дрвја и цвеќиња, да се има дебела сметка во...