10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 30, 2018

video

Egloo ќе ви го загрее домот за само 15 минути – со помош на...

Egloo е создаден како алтернатива за борба против еколошките и финансиските проблеми во поглед на залудно изгубената енергија за загревање на домовите. Овој мал...

На 18 и 19 април во Скопје ќе се одржи конференцијата „Жени во е-трговија“

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија го најави својот прв голем настан од почетокот на своето делување. Се работи за дводневната конференција „Жени во е-трговија“...

Паметна четка за заби која нуди и емотивна поддршка

Шведскиот иновативен бренд Foreo ја претстави првата четка за заби со вештачка интелигенција наречена ISSALEXA која може да делува и како life coach односно да...

Триглав Осигурување Скопје со добивка над планираната

Групацијата Триглав во 2017 година работеше профитабилно и согласно стратешките насоки. Надзорниот одбор на Заваровалница Триглав на седницата одржана на ден 29.03.2018 го потврди...

Илон Маск доби дозвола да лансира 4.425 сателити во вселената за нов и многу...

Американската федерална комисија за комуникации вчера го одобри барањето на Илон Маск, односно на неговата компанија SpaceX да понуди глобални сателитски услуги за широкопојасен...

Првата Национална конференција за проектен и ИТ менаџмент во Скопје ќе се одржи на...

За прв пат кај нас ќе се одржи Конференција за проектен и ИТ менаџмент, која на едно место ќе собере неколку влијателни предавачи и...

Канада ја претвори најголемата фабрика за производство на струја од јаглен во соларна фарма

Најголемата фабрика за јаглен во светот Nanticoke Generating Station се наоѓа во Онтарио, Канада и беше затворена во 2013 година. Сега таа фабрика стана...

Македонија, Србија и Црна Гора со заедничка туристичка понуда „Патот на Вранецот”

На 19-от Меѓународен саем за туризам и активен одмор во Ниш меѓу 130 излагачи и гости од Србија, Црна Гора, Бугарија, БиХ, Грција застапена...

Тајланд ќе ја затвори најпознатата плажа во светот поради загадување

Тајланд ќе ја затвори најпознатата плажа во светот, заливот Маја,  за туристи. Заливот Маја е идиличната локација на која е снимен филмот The Beach....

Синоќа доделени признанијата на најуспешните жени менаџери за 2017

Најуспешните жени менаџери за 2017 година, синоќа ги добија своите признанија на 22. избор на Топ 10 најуспешни во организација на „Марили“.   Годинашни добитнички на...