-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: мај 6, 2018

ВИДЕО: Облеката на Threadsmiths е отпорна на флеки

Австралиската компанија за облека Threadsmiths имитирајќи ги природните хидрофобни особини на листовите од лотусот успеа да креира облека која не може да се извалка и...

Американската војска има технологија со која може да препознае секого и во тотален мрак

Американската војска е одговорна за цела низа изуми и технологии кои ги користиме во секојдневниот живот. Последниот изум е комбинација на вештачка интелигенција и...

#ИновативностЧита: Да! 50 тајни на науката на убедувањето

Секој од нас понекогаш си помислил, колку би било добро кога би можеле да убедиме секого. Книгава која викендов ви ја претставуваме во #ИновативностЧита,...

Заборавете на лозинките, пристигна нов начин на заштита на идентитетот на Интернет

За сите кои знаат колку е битна безбедноста на сметките и профилите онлајн, а не можат да ги запаметат сите свои лозинки, доаѓа помош....

АНАЛИЗА: Каква храна ќе јадеме во иднина?

Бидејќи планетата Земја постојано се менува под наше влијание, се менуваат и ресурсите кои ни се на располагање за преживување. Тие стануваат се поограничени...

ArcaBoard е првиот вистински ховерборд

Компанијата Arca прима нарачки за нивниот производ-  ArcaBoard, кој според нив е ховерборд најсличен на ховербордите и технологијата од вториот дел од Враќање во...

Освојте 2.000 евра, менторска помош и патување во Грузија – Наградата за социјално претприемништво...

Сите млади кои имаат идеја за социјален бизнис можат истата да ја аплицраат до 8 мај 2018 година, вторник (на полноќ) како дел од...

GENUSEE се очила целосно направени од рециклирани пластични шишиња

Американскиот град Флинт во државата Мичиген се соочува со сериозна двојна криза. Од една страна, се соочува со недостиг на вода за пиење, а...

Сара Блејкли била премногу ниска за Дизни маскота, а денес е најмладата милијардерка во...

Сара Блејкли е најмладата милијардерка на светот според Forbes која богатството не го наследила, туку сама го заработила. Таа денес, благодарение на својот бренд...

НАЈПОПУЛАРНИ