18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: мај 12, 2018

Часовниците на Fitbit ќе им кажуваат на жените точно кога ќе овулираат

Овој фитнес гаџет веќе ги следи чекорите што ги правите, калориите кои ги трошите и колку долго спиете, а наскоро часовницитена Fitbit ќе им кажуваат на...

Пет совети за менаџирање на времето кои ќе ви помогнат во кариерата

Со постојано учење на нови вештини, постои едно нешто кое може да ви помогне да бидете успешни - контрола над тоа како го поминувате...

Студенти од Машински факултет дизајнираа прототип-печки за пелети кои ќе се произведуваат во Раде...

Денес на Машинскиот факултет во Скопје се одржа завршниот настан на натпреварот за студенти-инженери Team2Win. Натпреварот беше организиран од Машинскиот факултет во Скопје и...

ВИДЕО: Kenguru е првиот електричен автомобил наменет за луѓе во инвалидска количка

Иако постојат возила во коишто можат да се возат луѓе кои користат инвалидска количка, тие генерално се дизјанирани за количката да биде во задниот...

Creative Hub ја претстави Македонија на Самитот Forbes во Израел

Основачот на бизнис центарот за неформално образование Creative Hub од Скопје, Аријана Коскарова беше поканета од Forbes на глобалниот самит во Израел кој се...

ВИДЕО: Neri-Go е лифт за итна евакуација

Корејската компанија Neri-Go создаде личен систем за евакуација сличен на лифт. Овој систем носи еден или двајца истовремено од еден кат на друг по...

Над 90 млади луѓе развиваат решенија за паметни градови на ReThink креативниот маратон на...

Овој викенд од 11 до 13 мај, Solveo го организира ReThink креативниот маратон на тема Rethinking how the city works and lives, кој има за...

„Био Космос“ ќе произведува сирови производи под брендот „RawCoon“

„Био Космос“, кој веќе 10 години на нашиот пазар пласира здрава храна. Во асортиманост на оваа компанија има повеќе од 500 производи. Сопственикот Марио Мирсинов...

„Био Космос“ ќе произведува сирови производи под брендот „RawCoon“

„Био Космос“, кој веќе 10 години на нашиот пазар пласира здрава храна. Во асортиманост на оваа компанија има повеќе од 500 производи. Сопственикот...

Се реализираше првиот лет на ТУИ од Ајндховен до Охрид

Со воден мост во форма на виножито, ТАВ Македонија попладнево го пречека првиот лет од Ајндховен, кој пристигна на охридскиот аеродром Св. Апостол Павле...

НАЈПОПУЛАРНИ