6.9 C
Skopje
сабота, ноември 23, 2019

Дневни Архиви: мај 17, 2018

Естонија воведува посебна виза за дигиталните номади

Естонија воведува посебна виза за „дигиталните номади“. Таа виза ќе им овозможи на луѓето да живеат и да работат во Естонија во период од...

Tip of the Week: Лојалност

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Вината на „Тиквеш“ освоија 15 награди во Лондон 

Винарската визба „Тиквеш“ го повтори одличниот успех од минатите години, освојувајќи нови 15 награди за своите врвни вина на годинешниот меѓународен вински натпревар -...

Vipi – Првиот робот во Vip наменет за автоматизација на процесите!

По повод одбележувањето на 17 мај, светскиот ден на телекомуникациите Vip го претстави  “Vipi” -  првиот робот во Vip наменет за автоматизација на процесите....

Ова е најскапиот iPhone X и бесплатно ќе го добие Илон Маск

Паметните телефони iPhone не спаѓаат во категорија евтини телефони, дури ни кога се стари неколку години. Но, верзијата која ја направија Руси го надминува...

ОН: Во градовите во 2050 година ќе живее 68% од светската популација!

До 2050 година, 68% од светската популација ќе живее во градови во однос на 55% денес, покажа истражувањето на ОН, кое предвидува уште повеќе...

Кинеските компании ги следат емоциите на своите вработени со помош на вештачка интелигенција

Компании во Кина користат сензори за мозочна активност за да ги следат емоциите на своите работници. Некои градежни, производни и транспортни компании во Кина...

Министерството за труд и социјална политика и Фондот за иновации презентираа можности за развој...

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски се обратија на настанот „Можности...

15 години од појавувањето на пивскиот бренд „Горско пиво“ на македонскиот пазар

Под мотото „Твое пиво, твој начин“, „Пивара Скопје“ официјално го пушти во продажба „Горско пиво“ во ново пакување и со збогатен вкус.  Од  компанијата...

Јапонски тур-оператори во посета на Македонија

Јапонски тур-оператори оваа недела ќе престојуваат во Македонија за да се запознаат со туристичките содржини и производи кои ги има земјава, а се атрактивни...

НАЈПОПУЛАРНИ