30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020
Почетна 2018 јули

Месечни Архиви: јули 2018

Најголемиот договор за 5G е “тежок“ 3,5 милијарди долари

Америкаскиот Т-Mobile ја избра Нокиа за набавка на нова 5G мрежна опрема вредна 3,5 милијарди долари! Тоа е досега највисока вредност на договор поврзан...

Добротворниот хакатон „KindHack“ доаѓа во Скопје

Симфони Солушнс-Скопје го организира својот прв добротворен хакатон „KindHack”. Настанот ќе се одржи на 22 и 23 септември во просториите на Симфони Солушнс во...

ЕВН со предупредување за лажни профили на социјалните мрежи

Со оглед на тоа дека во последно време се појавуваат профили во кои се користи името на ЕВН, ЕВН Македонија денес соопшти дека компанијата...

Шестгодишната YouTube ѕвезда Рајан ќе има своја линија играчки во Walmart

Шестгодишното момче чии видеорецензии на играчки привлекуваат милијарди прегледи на YouTube Ќќе дебитира со своја линија играчки следниот месец во Walmart, објавија од компанијата....

Само 0,56 отсто од обработливото земјиште отпаѓа на органско производство

Само 0,56 отсто од обработливото земјиште во Македонија во моментов отпаѓа на растително органско производство, а проекциите до 2020 година, согласно стратегијата за рурален...

Франција и официјално забрани употреба на мобилни телефони во основните училишта

Францускиот Парламент конечно ја прифати забраната за користење мобилни телефони во основните училишта, што беше предизборно ветување на претседателот Емануел Макрон. Пратениците на партијата...

Министерството за економија ќе доделува субвенции за сертификат ХАЛАЛ

Министерството за економија распиша повик за субвенционирање на компании за сертифицирање на ХАЛАЛ систем. Според повикот, Министерството ќе финасира 70% од докажаните трошоци направени за...

ВИДЕО: Студио за дизајн прави џиновски кинетички брановидни скулптури во воздух

Џиновски сребрен бран лебди над еден плоштад во Лос Анѓелес. Тоа е Liquid Shard, кој ја имитира природата и се извишува од 3 до...

Oд есен достапни 100-те милиони евра евтини кредити од ЕИБ

Наесен 100-те милиони евра евтини кредити од Европската инвестициска банка ќе им станат достапни на малите и средни претпријатија. Министерството за финансии изготви Закон...

Ова училиште во Бали е најеколошкото училиште во светот

Ова е најеколошкото училиште во светот. Училиштето Green School е основано во 2008 година на островот Бали од страна на канадскиот милионер Џон Харди. Харди...

НАЈПОПУЛАРНИ