14.3 C
Skopje
недела, ноември 17, 2019

Дневни Архиви: јули 17, 2018

НАСА бара нови идеи за справување со отпадот што го создаваат астронаутите во вселената

Американската вселенска агенција НАСА бара идеи како да се ослободи од отпад кој зад себе ќе го остават астронаутите во идните вселенски мисии. Условите...

Се бара начин за воведување на crowdfunding во Македонија

Примена на краудфандинг во Македонија, односно концепт на прибирање на средства од поголем број инвеститори за финансирање на компании, ќе придонесе за поголем и...

Израелската тајна полиција финансира стартапи

Одамна е познато дека Израел е стартап нација, но во развојот на тамошните технолошки компании се вклучени и безбедносните служби. Противразузнавачката служба Shin Bet...

Adidas од 2024 година ќе ги прави сите патики од рециклирана пластика

Adidas планира да ја прошири употребата на рециклирана пластика. Производителот на спортска опрема вети дека почнувајќи од 2024 година ќе користи само рециклиран полиестер...

70 години од Porsche прославени на легендарниот Goodwood Festival of Speed

Историската тркачка патека Goodwood му оддаде чест на Porsche и неговите 70 години постоење со централна прослава на 2018 Festival of Speed, настан кој...

Блумберг: Џеф Безос e најбогатиот човек во светот

Основачот на „Амазон“, Џеф Безос, стана најбогатиот човек во светот. Неговото богатство достигна 150 милијарди долари, според Bloomberg Billionaires Index. Тоа е за 55...

Првото британско вселенско пристаниште ќе биде во Шкотска

Едно оддалечено поголемо земјиште на шкотската обала ќе стане првото британско вселенско пристаниште Полуостровот А'Мојн во Сатерленд во Шкотска е избран како најдобра локација за...

Македонскитe туристички дестинации ќе се промовираат преку апликација

Министерството за економија ја промовираше апликацијата Visit Macedonia која ќе служи за промовирање на туризмот во земјата. „За туризмот велиме дека е единствениот сектор кој...

Мундијалот привлече три милиони туристи во Русија

Повеќе од три милиони странци ја посетиле Русија за време на Светското првенство во фудбал. Ова е двојно повеќе од билансот по Зимските олимписки...

Сингапур со најбрз Интернет на светот, Македонија е на 68. место

Сингапур е државата каде Интернетот е најбрз, покажало истражување спроведено од M-Lab, пренесува Euronews. Истражувањето кое траело 12 месеци и е направено во соработка со...

НАЈПОПУЛАРНИ