14.3 C
Skopje
недела, ноември 17, 2019

Дневни Архиви: јули 18, 2018

Претставена првата македонска апликација за донации

Поедноставувањето на секојдневни услуги преку дигитални решенија станува сe почесто, a деновиве беше претставена и првата македонска апликација за донации. Здружението „Хуманост без граници”...

Мелбурн доби џиновски сончев колектор – може да складира енергија за 220 домаќинства

Што ако инфраструктурата за обновлива енергија е истовремено и функционална и убава? Истражувајќи го тоа италијанскиот архитект Антонио Мака направи џиновски сончев колектор кој...

Link & Fly е првиот летачки воз-авион во светот

Компанијата AKKA technologieѕ дизајнираше модуларен авион кој се претвора во воз. Концептот предвидува авион кој има крила што се откачуваат од телото на авионот,...

Кинеската компанија Cenntro ќе произведува електрични возила во Бугарија

Кинескиот производител на електрични возила Cenntro Automotive Corporation заедно со својот партнер SEVIC eMobility од Луксембург планира да инвестира 10 милиони евра во текот на следните...

Microsoft и американскиот малопродажен синџир Wal-Mart склучија стратешко партнерство

Малопродажниот гигант Wal-Mart објави стратешко партнерство со Microsoft, кое ќе му помогне во развојот на технологијата во облак и вештачката интелигенција со цел побрз...

АД Европа освои златен медал QUDAL за квалитет

АД Европа Скопје освои најголем број гласови што ѝ донесе златен медал во категоријата Вафли во најновото истражување на пазарот за QUDAL – QUality...

Се повеќе приговори за корисниците на електронски комуникациски услуги. Најмногу се жалат на Интернетот!

Бројот на приговори на корисниците на електронски комуникациски услуги во Македонија бележи зголемување во однос на 2017 година, се наведува во денеска објавениот извештај...

Пакомак објави конкурс за најеколошки градоначалник и општина

Пакомак објави конкурс за избор на најеколошки градоначалник и општина за 2018 година. Изборот ќе се изврши во јануари 2019 година, а право на...

САД развиваат технологија која на војниците ќе им овозможи со мисли да ги контролираат...

Истражувачкиот дел од Пентагон работи на проект кој има за цел да создаде мост меѓу луѓето и машините. DARPA денес ќе ги избере тимовите...

Предадени клучевите на првите станари на Diamond Garden by Adora

Комплексот Diamond Garden by Adora во Тафталиџе, во скопски Карпош, ги доби првите станари. Тие вчера ги добија клучевите од нивниот нов дом, како...

НАЈПОПУЛАРНИ