14.3 C
Skopje
недела, ноември 17, 2019

Дневни Архиви: јули 25, 2018

Истражување: Родителите заинтересирани да инсталираат софтвер за родителска заштита, еве каде може да го...

Само 10% од домаќинствата во Македонија со малолетни лица имаат инсталирано софтвер за родителска контрола, покажува денеска објавениот Извештај на Агенцијата за електронски комуникации...

Во иднина ѕидови со паметни растенија ќе го контролираат квалитетот на воздухот

Во нашите домови наскоро би можела да стигне иновација која го спојува органскиот дизајн и следењето на квалитетот на воздухот. Научникот Нил Стјуарт од...

Воздушното перниче Kingii ќе ве спаси од давење

Според Светската здравствена организација, годишно повеќе од 370.000 луѓе умираат од давење. Перничето на надувување Kingii е најмалиот гаџет кој ќе се бори да се наали...

Facebook се обидува да отвори канцеларија во Кина

Американската компанија Facebook доби лиценца за отворање канцеларија во Кина во обид конечно да се пробие на тој профитабилен пазар, на кој неговата интернет-страница...

Турската компанија „Мурат Тиџарет“ почнува да гради фабрика во Скопје

Компанијата „Мурат Тиџарет“, која е специјализирана за производство на електрични кабли за автомобилската индустрија, планира да креира 300 нови работни места во првата фаза....

Првите луѓе на Викенд Медиа Фестивал во Ровињ ветуваат фантастична програма

Наближува Викенд Медиа Фестивал кој оваа година ќе се одржи од 20. до 23. септември во старата фабрика за тутун во Ровињ, Хрватска. По...

Хрватска прогласена за дестинација на годината според easyJet

Британската авиокомпанија easyJet ја прогласи Хрватска за дестинација на годината, што дополнително беше потврдено од јулското издание на магазинот Inflight, кое за првпат во...

ФИТР: Компаниите да поднесат изјави дека немаат носители на јавна функција во сопственоста

Сите 79 компании од првиот инвестициски бран на Фондот за иновации и технолошки развој во рок од 15 дена треба да достават изјава со...

Патувањето со авион ќе биде се понеудобно

– Американската федерална управа за воздухопловство одби да реагира во врска со тужбата на организацијата за заштитата на потрошувачите „Flyers Rights”  и да се спречи...

НАЈПОПУЛАРНИ