-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: септември 16, 2018

Феминисти го нападнаа Apple – новите телефони се преголеми за просечните женски раце

Apple се најде на нишан на вистински борбен оган - го критикуваат дека направил телефони кои се преголеми за да ги собере во рацете...

„Шанса за сите“, нова мерка за преквалификација на невработените

Нова мерка „Шанса за сите“ која опфаќа преквалификација на невработените лица во согласност со потребите на стопанството предложија денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо...

Volkswagen престанува да ја произведува Bubа

Volkswagen во јули 2019 година ќе престане да ја произведува Bubа, автомобилот со највпечатлив дизајн во светот, кој со децении привлекуваше потрошувачи од целиот...

Пивото ќе поскапи најмалку 15%!

Љубителите на пиво ширум светот од следната година ги очекува зголемување на цената на пивото за повеќе од 15%. Причина за тоа е сушната...

САД на војниците ќе им вградува радиочипови во забите – ќе можат да комуницираат...

Како од некоја сцена од продолжение на „Невозможна мисија“, војниците во блиска иднина со соборците ќе комуницираат преку микрофон кој ќе се наоѓа на...

Петар Ниновски: Како да се исполни недостатокот од практични вештини настанат од формалното образование?

Brainster деновиве ja лансираше новата Академија за дизајн во соработка со едни од најискусните дизајнери во Македонија и регионот. Што друго ќе биде во...

“Open space” канцелариите ја убиваат продуктивноста!

Огромна студија направена меѓу 40.000 работници во 300 компании со отворен работен простор покажа дека тие не се ефикасни! Еве како компаниите гледаат на канцелариите...

НАЈПОПУЛАРНИ