19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 14, 2018

Шест причини зошто директорите вработуваат повеќе интроверти отколку екстроверти

Ако на стотина директори им речеме да го опишат својот идеален вработен, нивниот одговор најверојатно би бил нешто вака: потребен им е некој креативен,...

Овој уред детектира скриени камери

Ако сте загрижени за вашата приватност кога изнајмувате AirBnB, хотелска соба или стан, тогаш сигурно ви треба SpyFinder Pro. Станува збор за персонален детектор...

Словенија идната година ќе ги испрати првите два сателити во вселената

Словенечката влада вчера објави дека ги одобрила почетните средства за лансирање на орвите два сателити проектирани во Словенија, кои би требало да бидат испратени...

Во декември стартува првиот такси сервис со автономни возила во светот

Waymo, компанијата-ќерка на Google, во декември треба да го стартува првиот такси сервис во светот со автномни возила и така да испише нова историја...

Хрватската компанија која произведува паметни клупи, претстави greentech решение за електрични велосипеди

Include, хрватската компанија која за само три години стана креатор на украсот на плоштади, улици и паркови, со повеќемилионски инвестиции во развојот на нови...

„Хуавеи“ стана трет најголем производител на таблети во светот

Глобалниот пазар на таблети годинава ќе регистрира пад во продажбата за 4,3 отсто на годишно ниво, на 145,5 милиони парчиња, прогнозираат аналитичари на „ТрендФорс“,...

На YouTube во ЕУ повеќе нема да бидат достапни многу популарни видеа

Извршната директорка на YouTube, Сузан Војчички, веќе втор пат предупредува на потенцијалните негативни последици кои би можела да ги има директивата за заштита на...

Стартап Македонија организира дискусија на тема „Воведување на корпоративните иновации во Македонија“

Стартап Македонија организира панел дискусија на тема „Воведување на корпоративните иновации во Македонија“, како дел од светската недела на претприемништво Настанот ќе се одржи на...

Емил Тедески станува косопственик на познато радио во Загреб

Емил Тедески, сопственик на групацијата Atlantic, и официјално влегува во сопственичката структура на загрепското радио Yammat FM, на кое уредува емисија. Деновиве во Трговскиот...

До 2030 година природниот гас ќе биде најголем извор на енергија

Се очекува дека до 2030 година природниот гас ќе стане најголем светски извор на енергија после нафтата, и покрај настојувањата да се намали загадувањето...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....