14.3 C
Skopje
недела, ноември 17, 2019

Дневни Архиви: ноември 16, 2018

Шпанија се обврза до 2050 година целосно да се снабдува со обновлива енергија

Шпанската влада започна амбициозен план за промена на електроенергетскиот систем на земјата до 2050 година. Во обид целосно да ја декарбонизира својата економија, Шпанија...

Триглав советува: Како да го направите вашиот дом побезбедно место за вашето дете?

  1. Залепете ги каблите Каблите се доста привлечни за децата, но и тешко може да се постават надвор од нивен дофат, а сепак да изгледат убаво....

Од утре стартува директна авио-линија меѓу Виена и Охрид

На охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ утре попладне ќе слета првиот авион на компанијата „Визер“ на новата редовна авионска линија од и кон Виена. Покрај...

Неуронаучници објаснија како кафето го прави нашиот мозок поздрав

Досега секаде можевме да прочитаме и да слушнеме зошто кафето е добро за нас, како го подобрува здравјето и како помага за подолг животен...

Виталиа продава и во Бангладеш

Производите за здрава храна на „Виталиа” го освојуваат и азискиот континет. Последната дестинација каде што се пласираат овие македонски производи е Бангладеш. Тука завршуваат селектирани...

Monkeycycle е модуларен велосипед кој расте заедно со вашето дете

Сите родители сакаат најдобро за своите деца. Велосипедот со три тркала е најдобар за децата да се научат да балансираат и да вртат на...

Вака ќе изгледаат нашите марсовски домови во иднина

Марс е прилично непријателска планета, па астронаутите што планираат да живеат таму ќе сакаат да имаат некое фино место за живот. Сега архитектите открија...

Утре ќе се одржи „Коцка“, моден перформанс на студенти од Технолошко-металуршки факултет

Утре ќе се одржи модна ревија и перформанс „Коцка“  “Коцка” е проект зад кој стојат млади креативци, уметници (дизајнери и современи танчери), поддржан од Министерство...

Кинезите до 2025 година ќе купуваат половина од луксузната роба во светот

Кинеските потрошувачи ќе останат движечка сила на пазарот за луксузни производи, се наведува во денес објавената студија на консултантаката куќа Bain, која покажува дека...

Висок обем на продажба во конкурентно пазарно окружување проследено со скромни маржи

ОКТА го одржа високиот обем на продажба и пазарен удел во третиот квартал од 2018 година, додека забележа намалена профитабилност пред сè поради повисоките...

НАЈПОПУЛАРНИ