25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 19, 2018

Град Скопје го почна 3Д мапирањето на најголемите загадувачи

Град Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана...

Апликацијата „Граѓански буџет“ на македонски, албански и англиски јазик

Веб-апликацијата за „Граѓански буџет“ е достапна на македонски, албански и англиски јазик. Од Министерството за финансии велат дека на овој начин, Буџетот на РМ сакаат...

ОКТА додели стипендии за најдобрите студенти од УКИМ

Десет студенти од шест факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се добитници на стипендиите за втор циклус студии кои втора година по ред...

Холандска дизајнерка направи вештачки цвеќиња кои ja претвораат дождовната вода во храна за пчелите

Холандската дизајнерка Мaтилде Боелхувер направи серија вештачки цвеќиња кои ја претвораат дождовната вода во шеќерна вода и може да послужат како извори на храна...

Инспекцискиот надзор  мора да престане да биде механизам за полнење на буџетот

Поефикасни инспекциски служби без репресивна, туку првенствено со советодавна улога, вработување нови инспектори и зголемување на платите, со цел намалување на корупцијата во оваа...

По 130 години променета дефиницијата за тоа што е еден килограм

Научниците на 26-тиот состанок на Општата конференција за тежини и мерки, кој се одржа во Париз, изгласаа нов начин на кој ќе се дефинира...

Вградено второто вештачко срце во Клиничката болница „Аџибадем Систина“

“Горди сме на нашиот тим на кардиохирурзи, којшто е единствен сертифициран тим за изведување на овој тип интервенции во Република Македонија. Од експертите од...

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија...

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ. Според постојното законско решение,...

Gacha е првиот автономен автобус во светот наменет за секакви временски услови

Компанијата Muji направи автобус кој е многу „покул“ од обичните автобуси. Минималиситчката јапонска компанија се здружи со финската компанија за автономни возила Sensible 4...

Експериментална работилница за дизајн на производи на Skopje Design Week 2018

Од 17 до 22. ноември во рамките на Скопската Недела на Дизајн се одржува меѓународна работилница за дизајн на производи, а сите изработени предмети...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....