19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: ноември 28, 2018

Најновиот телефон на LG ќе има 16 камери?!

Напредокот кој го направија технолошките компании со камерите на паметните телефони последните години е фантастичен - подобра оптика, повеќе камери, но и напреден софтвер...

Пакомак со проектот„Хокус покус, рециклирањето е во фокус“ доби награда за општествено одговорна компанија...

Пакомак - Друштво за управување со пакување и отпад од пакување доби национална награда за 2018 година за општествено одговорни практики, која традиционално секоја година ја доделуваМинистерство...

Aдора Инженеринг доби награда за најдобри општествено одговорни проекти за Адора Diamond Garden

Адора инженеринг, компанија која досега има добиено 16 национални награди за најдобри општествено одговорни практики, на годинешното 11-то доделување, од министерството за економија го...

Научници открија како ќе изгледа Земјата за 200 милиони години отсега

Земјата постојано се менува. Иако не сме свесни за тоа додека не се случи потрес, тектонските плочи се поместуваат на неколку години. Распоредот на...

Ефтимовски: Огласувачите да ги зголемат буџетите за дигиталните издавачи во Македонија

Претседателот на ИАБ Македонија, Борис Ефтимовски ги повика најголемите огласувачи во Македонија во своите адвертајзинг буџети за наредната година да го зголемат делот предвиден...

Нова неодолива понуда од НЕОТЕЛ: Оптички квалитет, оптичка брзина и оптичка стабилност!

  Технологијата на поврзување со оптички кабел во моментов е најсовремениот начин на поврзување на интернет. Преку неа, интернетот е најбрз и најстабилен, а брзината...

ОКТА доби признание за општествена одговорност за еко проект за прочистување нафтен талог со...

Проектот на ОКТА за фиторемедијација, односно прочистување на нафтен талог со помош на растенија, доби признание за една од најдобрите општествено одговорни практики во...

Хотел на Бали забрани користење телефони и компјутери покрај базен

Живееме во време кога се што правиме мора да го споделиме на социјалните мрежи - излегување во ноќен клуб, вечера, гледање филм во кино...

Лидија Марковиќ Росати: Најчестата препрека на жените-претприемачи ширум светот е неспособноста да кажат НЕ!

По втор пат во Македонија на 5 декември ќе се случува настанот „Конференција за 200 Жени Претприемачки“, кој оваа година ќе порасне од 100 на 200...

Средношколци направија електричен скутер од инвалидска количка за лицата со попреченост

„KICK-IT Скутерс!“ се победници на Иновативниот камп 2018 кој се одржа месецов во Скопје, во организација на Џуниор Ачивмент Македонија. Тимот составен од средношколци...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....