26 C
Skopje
сабота, јули 4, 2020

Дневни Архиви: ноември 29, 2018

АмЧам: Законот за личен доход се носи без почитување на процесот на јавна консултација

“Американската стопанска комора (АмЧам) остро се противи на непочитувањето на процесот на јавна консултација од страна на Владата и Министерството за Финансии во однос...

Научници од Малезија тврдат дека создале дигитални мириси кои ќе може да се испраќаат...

Технологијата за дигитални мириси значи дека луѓето ќе можат да испраќаат секакви мириси преку пораки или преку апликации за запознавање. Истражувачи од Малезија тврдат...

Јапонска компанија им плаќа на вработените да спијат повеќе

Една јапонска компанија им плаќа на своите вработени за да спијат подолго отколку што спиеле. Со цел да се осигура дека вработените се добро...

Децата во Кина ќе учат за вештачка интелигенција уште од основно училиште

Кинеските медиуми најавија дека вештачката интелигенција ќе биде задолжителна тема во стотици основни и средни училишта во Кина. Училиштата ширум земјата се подготвуваат за...

НАЈПОПУЛАРНИ