14.3 C
Skopje
недела, ноември 17, 2019

Дневни Архиви: декември 2, 2018

Објавен вториот јавен повик за купување државно земјоделско земјиште под оранжерии

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство го објави вториот јавен повик за доставување понуди за интерес за купување на земјоделско земјиште во државна сопственост под оранжерија...

Лукаревска: Наплатата на даноци е одлична, 2019 ќе биде економска година

Првиот човек на УЈП, во интервју за Радио Слободна Европа уверува дека се е подготвено за непречено одвивање на прогресивното оданочување, кое ќе опфати...

Холандскиот град Ајндховен со ароматерапија од портокал ќе ги спречува жителите да не се...

Дали слаткиот мирис на портокали може да спречи тепачка? На улицата Стратумзајнд во холандскиот град Ајндховен, која е позната по бурниот ноќен живот и...

Во Пекинг почнува изградбата на првата подводна метро мрежа

Властите на Пекинг дадоа зелено светло за почеток на имплементацијата на проектот за изградба на првата подводна метро мрежа во светото. Oваа линија би...

„Триглав“ советува: Безбедно во зима!

Зимата е омиленото годишно време на многумина. Но, покрај многу возбуда, зимата ни носи и голем број незгоди. Прочитајте кои се основните превентивни мерки...

Општина Аеродром бара граѓаните да ги пријавуваат загадувачите

Инспекциската служба на Општина Аеродром од 1 ноември го продолжи работното време до 22:00 часот секој работен ден, соопштуваат од Општината. -Инспекторите работат во две...

УНЕСКО ја прогласи реге музиката за културно богатство

Реге музиката е додадена на листата на меѓународни културни богатства кои Обединетите нации ги смета за достојни за заштита и промовирање Музиката, која произлезе од...

InStore истражување: Целосна листа на 100 must have брендови за 2019 година во Македонија!

  Од анализата на 100 must have бренда, 38 бренда се од македонски компании, така што е сè посилна борбата меѓу домашниот и странскиот квалитет! Користејќи...

Instagram лансираше алатка за луѓето со проблеми со видот

Instagram најави дека ќе лансира неколку нови опции за да им помогне на луѓето со проблеми со видот да ја користат апликацијата. Новите алатки ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ