14.3 C
Skopje
недела, ноември 17, 2019

Дневни Архиви: декември 6, 2018

Мадрид забрани 32% од автомобилите во некои делови од градот

Минатиот петок стапија во сила новите контролни мерки за емисијата на штетни гасови од возилата во Мадрид. Тоа резултираше со намалување на сообраќајот во...

Фондот за иновации додели 2,5 милиони евра за технолошка екстензија во десет компании

Со 2,5 милиони евра, од кои милион евра како  грантови  обезбедени од Светска банка преку повик на Фондот за иновации и технолошки развој,  во...

Официјално стартува првиот роботизиран такси сервис во светот на Google

Официјално стартуваше со работа автономниот такси сервис на Google, односно Waymo во Феникс, Aризона, САД. Во текот на возењето со овие такси возила никогаш...

Брендот Брилијант се проширува со ново масло Брилијант Омега 3

Брилијант Омега 3 е новото масло за јадење од Витаминка кое е достапно на продажните места. Со појавата на Брилијант Омега 3, се зголемува...

Најголемата аквизиција на компанија годинава – јапонски Takeda доби зелено светло за преземање...

Кристоф Вебер, извршен директор на јапонскиот фармацевтски гигант Takeda Pharmaceutical Co, се соочи со низа предизвици во својот обид за преземање на ирскиот производител...

Ова е првата држава во светот која воведува целосно бесплатен јавен превоз

Луксембург ќе биде првата држава во светот која на своите жители ќе им овозможи целосно бесплатен јавен превоз. Плановите за оваа мерка ги шретстави...

Фондот за иновации ќе пласира 12,5 милиони евра за иновативни идеи во 2019 година!

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) минатиот месец објави нов повик од 1 милион евра за финансиска поддршка на новоосновани „стартап“ и „спиноф“...

Instagram ја воведе опцијата Close Friends за приватни „приказни“

Додека социјалните мрежи се борат со проблеми со приватноста, Instagram ја воведе новата опција наречена Close Friends. Опцијата Close Friends е наменета за веќе...

Историски момент – SpaceX по трет пат лансираше една иста ракета

Кога извршниот директор на SpaceX, Илон Маск зборува за реупотребливи ракети, тој замислува тие да функционираат како авиони, да се спуштаат на земја, да...

Дури 42% од термоцентралите на јаглен, во моментот се непрофитабилни

Две петини од светките термоцентрали на јаглен веќе се во загуба поради високите трошоци за гориво, открива истражувањето на влијателниот труст на мозоци Carbon...

НАЈПОПУЛАРНИ