6.5 C
Skopje
недела, декември 8, 2019

Дневни Архиви: декември 7, 2018

ВИДЕО: Овој соларен авион може да остане во воздух со месеци

Овој соларен авион може да остане во воздух неограничено време. Запознајте го Odysseus на компанијата Boeing. Телото на авионот главно е направено од карбонски...

Tip of the Week: Менување на животната метафора

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Светска премиера на ŠKODA SCALA – Редефинирање на компактната класа

Со нов карактер, нова технологија и ново име, ŠKODA SCALA целосно го редефинира сегментот на компактен автомобил за чешкиот бренд. Овој хечбек комбинира емотивен...

НБРМ пушти во оптек нови ковани пари од серијата хороскопски знаци

„Вага“, „Скорпија“ и „Стрелец“ се новите ковани пари за колекционерски цели што ги издаде и ги пушти во оптек Народната банка на Република Македонија Станува збор...

Стапува на сила одредбата за единствен дигитален пазар на Европската Унијa 

Одредбата за укинување на геоблокирањето во ЕУ стапи на сила, со што значително ќе се подобри дигиталната трговија, но одредени услуги и производи ќе...

Ова се најплатените Youtube ѕвезди во светот

Влијанието на YouTube на поп  културата не може да се занемари. Врвните ѕвезди на оваа платформа стануваат водечки инфлуенсери, а нивна желба е дневно...

Целосна листа на компании кои добија награда „Македонски квалитет 2018“

Во присуство на брojни гости, традиционално, во рамките на манифестацијата „Македонски квалитет“ беа прогласени десетте добитници на престижното признание за 2018 година кое го...

Кафуле во Токио вработува само парализирани луѓе

Во последно време постојано се пишува за тоа како роботите ќе ни ги земат работните места, но наместо тоа една група вработени максимално ги...

Ричард Бренсон лансираше натпревар за иновативни клима уреди – издвоени се 3 милиони долари

Како што климата станува се потопла може да очекуваме се повеќе луѓе да користат клима уреди за да се разладат. Но, таа технологија која...

Стартап компанија во Њујорк вработува само баби

Тригодишниот стартап Wooln, со седиште во Њујорк, вработува баби и само баби за рачно плетење на капите, шаловите, ќебињата и другите производи кои ги нуди...

НАЈПОПУЛАРНИ