-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: декември 14, 2018

“Од Битола се може”, битолски бизнисмени ги споделија своите искуства со младите

Инспирирачка енергија преку лични примери, поттик да се размислува проактивно кон свој бизнис, опции да го примените своето знаење во компании кои го препознаваат...

Отворено второто Роса школо за родителство во Гостивар, донација од Пивара Скопје и Министерството...

По отворањето на првото Роса школо за родителство во Скопје, денес и Општата болница во Гостивар доби свое место за едукација и обука на...

Премиерaта на Samsung Galaxy S10 закажана за 20 февруари

Неодамна на Интернет почнаа да кружат информации за можните спецификации и датумот на претставување на мобилниот телефон Samsung Galaxy S10. Според медиумите, Galaxy S10...

Tip of the Week – Нови работни простории  

  „Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Кинеската компанија Vivo претстави телефон со два екрани

Откако Vivo претходно годинава го претстави интересниот модел на смартфон NEX со сокриена камера за селфи, која излегува од куќиштето, вчера компанијата во Кина...

Загадениот воздух во Индија во 2017 година убил 1,24 милиони луѓе

Загадениот воздух во Индија станува глевниот виновник за се поголемиот број мртви во државата. Според истражување објавено пред некој ден во Lancent Planetary Health,...

Српски студенти направија паметен тепих

Студентите Жељко Поповик и Владимир Винчан победија на српскиот Национален натпревар за најдобра студентска идеја за 2018 година со проектот - паметен тепих SmartWalk. Тие...

Apple гради нов кампус вреден милијарда долари – во него ќе вработи 15.000 луѓе

Американскиот технолошки гигант Apple инвестира милијарда долари во изградбата на нов кампус во Остин, Тексас. Тоа  дел од нивните планови во текот на наредните...

Кораљка Млакар, „Нестле Адриатик“: За успех во бизнисот важно е да се биде инклузивен...

Се верува дека Махатма Ганди рекол: „Ниту една култура не може да опстои ако се обидува да биде ексклузивна“. Ексклузијата, односно исклучувањето предизвикува уште...

Ракетата за вселенски туризам на Ричард Бренсон го направи првиот лет до работ на...

Virgin Galactic по прв пат леташе до работ на вселената. Ова е историски момент и неверојатно достигнување за Ричард Бренсон, кој се труди да...

НАЈПОПУЛАРНИ