-7.2 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: декември 26, 2018

Доделени нови грантови со кои ќе се поттикнат инвестиции од 32 милиони евра!

Со вториот инвестициски бран од Планот за економски раст на Владата на Република Македонија се поттикнуваат инвестиции од 2 милијарди денари во проекти со...

Усвоен акциски план за заштита на балканскиот рис до 2020 година

Систематски активности за заштита на балканскиот рис на подрачјето на националниот парк „Маврово“ се предвидени со акциски план што ќе се спроведува до крај...

Стопанска банка а.д. Битола ја реотвори целосно ребрендираната експозитура на локација Стара Зграда –...

Во еден од најстарите и најубавите примери на архитектурата во Битола – Стара зграда, денес, Стопанска банка а.д. Битола ја реотвори својата целосно ребрендирана...

Дали паметните телефони се виновни за се полошиот вид кај децата?

Експертите често ги предупредуваат родителите на потенцијалните штетни последици за децата кои премногу време поминуваат пред паметен телефон. Иако во денешно време тешко може...

Преку социјално претприемништво до развиени заедници 

Социјалното претприемништво во РМ е во зародиш. За жал, сè уште не постои законска рамка за овој вид претприемништво, ниту пак стратегија. Невладините организации...

Huawei со апликација им помага на глувонемите деца да научат да читаат

Кинескиот технолошки гигант Huawei имаше многу лоша година, дополнително влошена со неодамнешното апсење на нивниот Генерален финансиски директор во Канада – настан кој дополнително ќе ја...

ProAir Digihaler е првиот паметен паметен инхалатор во светот

Американската агенција за храна и лекови даде зелено светло за продажбата и употребата на Дигиталниот инхалатор ProAir Digihaler. Инхалаторот доаѓа со сензори кои следат...

Оваа заштитна кацига е мека како капа се додека не се судри со нешто

Било да ги нарекувате шубари, беретки или едноставно волнени капи, многу скијачи носат нешто такво кога скијаат и ризикуваат сериозно да се поврдат зашто...

Top Gear листа на најмоќни и најбрзи автомобили за 2018 година!

Top Gear на BBC ја објави листата на најмоќни и најбрзи автомобили за 2018 година 1. Rimac C_Two: 1,887bhp, 258mph 2. Bugatti Divo: 1,479bhp, 236mph   3. Zenvo...

Една четвртина од Македонците не прочитале ниту една книга годинава!

Речиси две третини од граѓаните не се задоволни од културата, една четвртина оваа година не прочитале ниту една книга, малку слушаат радио, не читаат...

НАЈПОПУЛАРНИ