8 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 17, 2019

Кинескиот град Шенжен е првиот во светот каде што сите автобуси се 100% електрични

Овој кинески град е првиот град во светот кој 100% од своите автобуси ги замени со електрични, а наредниот планиран чекор е електрификација и...

Кина идната година ќе испрати вселенско летало на Марс

Кина сака идната година да испрати свое вселенско летало на Марс откако успешно ја реализираа мисијата на темната страна од Месечината. Имено, леталата Jade...

Хотел во Јапонија ги отпушти вработените роботи и ги замени со луѓе

Поради автоматизацијата, роботите и вештачката интелигенција многу луѓе остануваат без работа, а најлошото допрва доаѓа во текот на идната деценија, кога роботите ќе можат...

Tip of the week- Парите како последица

  Еден наш многу ценет соработник и пријател, со огромно претприемничко искуство и долги години во приватниот бизнис, еднаш на Калин и мене ни кажа...

Ќе се гради спортско – рекреативен центар „Езеро Треска“

Македонската влада ја усвои информацијата за основање на туристичка развојна зона „Матка“ и му даде препорака на Град Скопје во рок од 30 дена...

YouTube ќе забрани објавување опасни шеги и предизвици

YouTube ќе забрани објавување видеа на кои се прикажани опасни или емоционално вознемирувачки шеги и предизвици. Одлуката беше донесена откако некои предизвици и шеги...

ВИДЕО: Nike направи патики чии врвци се врзуваат со паметен телефон

Nike постојано прави футуристичка спортска облека и обувки, а најновиот нивен таков производ се патиките Nike Adapt, кои сами се врзуваат и се прилагодуваат...

Итон Ванс: Македонија меѓу најатрактивните за инвестирање во ЦИЕ

Македонија е една од најатрактивните дестинации за инвестирање во Централна и Источна Европа и е на пат за побрза интеграција кон ЕУ, според американскиот...

Денеска се одржува македонско-бугарски бизнис форум во Скопје

На форумот ќе учествуваат  претставници на над 50 компании од Република Бугарија и уште поголем број  претставници на македонски компании на овој бизнис-форум, кој...

Се тестираат уреди кои на наставниците ќе им кажуваат дали учениците ја следат наставата

Дали во иднина професорите ќе го скенираат мозокот на вашето дете за да видат дали ја следи наставата? Ова американско технолошко чудо веќе е...

НАЈПОПУЛАРНИ