6.9 C
Skopje
сабота, ноември 23, 2019

Дневни Архиви: јануари 21, 2019

Пет книги кои би требало да ги прочита секој што бара работа

Било да се подготвувате за некоја нова работа или само сакате да внесете нова енергија, малку дополнително знаење нема да ви наштети. Пред се,...

Заев: Мајкрософт e сериозен партнер на Република Македонија

Премиерот Зоран Заев, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и претседателот на Националниот совет за ИКТ во Владата Владимир Цветковиќ денеска се...

26 луѓе имаат богатство колку половина од најсиромашните луѓе во светот

Милијардерите во светот секојдневно стануваат побогати за 2,5 милијарди долари, додека сиромашната половина на глобалната популација е сè посиромашна. Новото истражување на организацијата Оксфам покажа...

Нови цени на горивата

Сo одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од полноќ малопродажните цени на бензините се зголемуваат за 2,5 денари, а на дизелот за 3,5 денари.   Литар...

Xiaomi ја отвори најголемата Mi Store продавница во Европа

Откако Xiaomi се појави на пазарот со таа компанија редовно се врзува еден епитет - го нарекуваат кинески Apple. Има повеќе причини за тоа...

Новиот Porsche 911 спектакуларно претставен на Алпите

Porsche го претстави новиот 911 во снежна околина. По светската премиера на саемот за автомобили во Лос Анџелес на крајот од ноември 2018 година,...

Во Скопје ќе се одржи прва DJ работилница

Шестнеделна DJ работилница за прв пат ќе се одржи во срцето на Скопје под менторство на Дарко Степиќ (Д2/RBMA/Течна кујна – Канал 103), HyperTech...

Италијанско гратче продава станови за 1 евро од квадрат

Градоначалникот на малиот италијански град Самбука, на продажба дава станови и куќи по цена од 1 евро. Локалната самоуправа се решила на овој чекор за...

„Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед

Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед, информираат од Министерството за финансии – На потврдата на рејтингот ББ...

Лондонскиот аеродром Хитроу и понатаму е најпрометниот аеродром во Европа

Најголемиот аеродром во Лондон, „Хитроу“, и понатаму цврсто стои на лидерската позиција на листата со најпрометни аеродроми во светот. Со повеќе од 80 милиони...

НАЈПОПУЛАРНИ