6.9 C
Skopje
сабота, ноември 23, 2019

Дневни Архиви: јануари 25, 2019

Општина Аеродром и „Нула отпад“ почнуваат со собирање електричен и електронски отпад

Општина Аеродром и „Нула отпад“ почнуваат со нов начин на собирање електричен и електронски отпад од домаќинствата. Собирањето на е-отпадот ќе биде бесплатно и...

Наскоро во авионите ќе има само еден пилот, а потоа празна пилотска кабина

Кога се зборува за транспортот од иднината, се повеќе се зборува за автономијата, при што првенствено се мисли на автономните возила, односно автомобили, камиони...

Huawei го претстави својот прв 5G уред – 5G CPE Pro

Huawei денес официјално го претстави својот нов 5G чипсет Balong 5000 заедно со својот прв 5G уред - Huawei 5G CPE Pro. Двата производи...

ЕУ воведува задолжително породилно отсуство за татковците

Европскиот совет и Парламент вчера постигнаа привремен договор со кој се воведува задолжително породилно отсуство за татковците од најмалку десет дена во европските држави....

Amazon го претстави роботот Scout кој ќе ги доставува пратките

Amazon со години експериментира со различни начини на достава на производите кои корисниците ги купуваат преку нивната страница. Пред неколку години Џеф Безос ја...

Европејците сакаат да испратат роботи рудари на Месечината

Европската вселенска агенција (ESA) планира да почне да рудари на Месечината до 2025 година. Со таа цела ESA потпиша договор со производителот на ракети...

Гренланд се топи побрзо отколку што мислеа научниците – не може да се сопрат...

Едно ново истражување покажа дека масивните ледени брегови на Гренланд се топат побрзо отколку што мислеа научниците. Освен тоа, истакнуваат дека веројатно е премногу...

Кои се најдобрите банки во Македонија според Finance Central Europe?

Finance Central Europe магазинот во своето 19-то годишно рангирање на банките во Југосточна Европа, ги рангираше и најдобрите банки за 2018 година во Македонија...

НАЈПОПУЛАРНИ