10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: јануари 29, 2019

ЕУ бара Фејсбук, Гугл и Твитер повеќе да работат во борбата против лажни вести

Eвропската унија побара од Фејсбук, Гугл и Твитер повеќе да работат во борбата против лажни вести, непосредно пред европските избори во мај. Европската комисија денеска...

Кои се седумте приоритети од приватниот сектор за економска 2019 година

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК)  по одржаните состаноци со претседателството, регионалните комори и ресорните институции, испорача 7 приоритети од приватниот сектор за...

Три креативни и иновативни начини за намалување на отпадот од храна

Додека во мнгоу земји во светот се уште владее глад и луѓето умираат од неухранетост, во други проблем е отпадот од храна затоа што...

Која земја во Европа има најбрз мобилен Интернет?

Notel Poland, девелоперот на апликацијата RFBenchmark, која ја мери јачината на сигналот и брзината на мобилниот Интернет, го објави извештајот за брзината на мобилниот...

Црна Гора има 77 милионери

Во Цра Гора се регистрирани 77 граѓани кои на своите банкарски сметки имаат повеќе од милион евра, а најбогатиот од нив на сметката има...

ЕВН почна изградбата на полигон за тренинг на електро-монтери и електро-техничари

Во дворот на средното училиште „Михајло Пупин“ почна да се гради полигон за тренинг на електро-монтери и електро-техничари. Преку овој проект учениците ќе можат...

Индиска „Малхотра“ ќе гради фабрика во Македонија

Индиска „Малхотра“ ќе биде нов инвеститор во ТИРЗ „Скопје“, информира денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Тоа е една од четирите нови странски...

Рудник САСА продолжува со финансирање на значајни проекти за развојот на локалната заедница

 Членови на менаџерскиот тим на рудникот за олово и цинк САСА го одржаа редовниот годишен состанок со здруженијата и институциите од локалната заедница. Целта на состанокот што го организираше САСА е...

Skills that pay the bills: И успешните грешат!

Во Македонија има успешни луѓе кои направиле грешки во нивниот развој, но денес се влијателни во своите индустрии. По пет години живеење во Дубаи, Коста Петров се...

Бенјамин Нетанјаху: Бершива ќе биде новиот светски центар за сајбер технологии!

Најголемите светски технолошки компании ги лоцираат своите сектори за истражување и развој (R&D) во Израел. Земјата се профилира како врвен хаб за развој на...