24 C
Skopje
среда, јули 15, 2020

Дневни Архиви: февруари 17, 2019

Сакате да стартувате сопствен бизнис во 2019 година? Еве што треба да знаете

Доколку една од одлуките за годинава беше да стартувате сопствен бизнис, треба да знаете дека се повеќе луѓе се одлучуваат да ја напуштат својата...

Канадски научници развиваат лек кој ќе го обновува памтењето

Канадски научници развија нови молекули кои би можеле да го стопираат губењето на меморијата поради старост или депресија. Научниците од Центарот за зависност и...

Автоматска градина за одгледување овошје и зеленчук во вашата кујна

Оваа високотехнолошка градина за затворени простори ќе може да одгледува овошје и зеленчук целосно автоматски. Дизајнерот Пјер Нибарт од Квебек, Канада, направи нов проект...

Научници од Оксфорд направија генетски модифициран вирус кој ги убива клетките на ракот

Ракот функционира така што ги прелажува здравите клетки во телото, познати како фибропласти, да го штитат од имунолошкиот систем на телото. Но, новиот генетски...

Паметниот душек The Pod се прилагодува на температурата на телото и може да служи...

Паметниот душек The Pod е новиот производ на компанијата Eight Sleep, кој има можност за автоматско прилагодување на температурата во текот на ноќта, а...

Од стари апостолки до вистинска уметност во Кенија

Организацијата Ocean Sole за заштита на животната средина ги претвора старите, фрлени апостолки по плажите во вистински уметнички дела. На плажата Кивају во Кенија...

ВИДЕО: Ова е вистинска „перална“ за бањање постари луѓе

Многумина сигурно помислиле како ли би изгледало да поминат низ перална за автомобили самите тие, без автомобил. Веројатно ова е еден вид неостварен сон...

„Еко Солар„, изумителот на соларна сушилница за овошје, обучува млади за работа со сончева...

Македонската компанија „Еко Солар“ на пазарот за соларна техника постои повеќе од 20 години. Се занимава со производство, монтажа и сервис на термални соларни...

Анѓушев на презентација на електричното фиќо ЗАС Г20

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски и директорот на...

НАЈПОПУЛАРНИ