11.7 C
Skopje
среда, ноември 20, 2019

Дневни Архиви: април 1, 2019

Ова е најпрофитабилната компанија во светот во 2018 година

Најголемата нафтена компанија во светот Saudi Aramco минатата година работела со добивка од 224 милијарди долари, извести денес агенцијата Fitch Ratings врз база на...

Кои се црните точки на најголемото загадување во Европа?

Големите градови задушени од сообраќај, регионите во кои се произведува јаглен, индустриските региони опкружени со планини - црните точки на загадувањето јасно се видливи...

Амстердам ќе забрани туристички тури во прочуениот Црвен кварт

Амстердам ќе укине една од најпознатите атракции во градот. Градските власти објавија дека ќе стават крај на туистичките тури во Црвениот кварт во холандскиот...

Отворен еден од најлуксузните хотели на Јадранот

Со отворањето на Grand Park Hotel Rovinj, Adris групацијата го доврши уредувањето на Монте Мулини, една од најлуксузните туристички зони на Јадранот. Зоната се...

Регионална конференција на Сојузот на Ротари клубови на Република Северна Македонија

Предизвиците и искуствата за националната економија во пресрет на процесот на отпочнување на преговорите за влез на земјата во Европската Унија, ќе биде главната...

Слајс – иновативна бизнис идеја, локално менаџирана, а со глобален успех

Базирана врз новите технологии, бизнис идејата на Илир Села со којашто го освои американскиот пазар, е водена и менаџирана токму од Македонија преку канцелариите...

Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите малопродажни цени за нафтените деривати, кои ќе почнат да важат од ноќеска на полноќ и ќе важат...

Македонците лани на шопинг преку Интернет потрошиле 137 милиони евра

Македонските граѓани лани потрошиле 133,7 милиони евра онлајн и што е за 23,8 милиони евра или 17,8% повеќе во однос на претходната година. Повеќе...

Десет работи кои го попречуваат вниманието на возачот

Мобилните телефони не се единствените што го попречуваат вниманието на возачот. Движењето „И понатаму возам – иако не одам“ потсетува дека повеќе од 40% од...

Штутгарт забрани возила со постари дизел мотори

Забраната за автомобили со постари дизел мотори во германскиот град Штутгарт, која беше донесена по минатогодишната судска пресуда, ќе стапи на сила во понеделник. ,,Забраната...

НАЈПОПУЛАРНИ